Her pazarda, her şeyden önce ve sonra bakış açınızı değiştiren bir gün veya olay gelir.

Her pazarda, her şeyden önce ve sonra bakış açınızı değiştiren bir gün veya olay gelir. 2020'deki Bitcoin pazarı için, o gün, toplam pazarın sermayesinin yüzde 60'ını tutan kripto para biriminin fiyatının bir günden daha az bir sürede yüzde 50'nin üzerinde düştüğü 12 Mart'tı.

Kara Perşembe olarak bilinen olayların tepkileri hemen gerçekleşti. Tüccarlar Bitcoin'lerini satmaya çalıştıklarından, ekonomik krizde çok ihtiyaç duyulan likiditeye göz atarken spot borsalardaki miktarlar yükseldi. Piyasanın sözleşme tarafında da türev işlemler hızlı ve acil bir şekilde kapanmaya başladı.

Bitcoin’in spot fiyatındaki ciddi düşüşle, en iyi Bitcoin Vadeli İşlemler borsalarındaki olağanüstü pozisyonlar düşmeye başladı. Düşüşten önceki yedi gün [5 Mart - 11 Mart], ortalama açık pozisyon 3.61 milyar doları gördü ve düşmeyi başaran yedi gün [12 Mart - 18 Mart] ortalama açık pozisyon yüzde 53.46 farkla 1.68 milyar dolar oldu.

Kara Perşembe olaylarından önce ve sonra bireysel borsalar arasındaki eşitsizlik aynı şeyi yansıtıyordu, ancak yönetim kurulu genelinde değil. Özellikle bir borsa için, Bitcoin’in fiyatındaki düşüş ve oynaklığın patlaması performansta bir artış gördü.


Türev piyasasında göreceli yeni başlayan Binance, daha iyi koşullarda çöküşten çıktı, ticaret hacminde liderliği alarak merdivenin dördüncü noktasından birincisine yükseldi. Perakende güdümlü borsa, listelerde Binance'ın altına düşen BitMEX, OKEx ve Huobi gibi yeni müşteriler dalgası gördü.

Daha da önemlisi, açık ticaretin yeniden canlanması, ticaretin sadece Binance'de yoğun bir şekilde ticaret yapmakla kalmayıp, long veya short olarak aktif olarak açık pozisyonlar açtığını belirtiyor. Binance, OKEx’in 650 milyon $ 'ına 200 milyon dolar olağanüstü pozisyonda tutarak en açık ilgiye sahip olmayabilir, ancak kazadan bu yana yeniden diriliş övgüye değer.

6 Mart'tan 13 Mart'a kadar Binance’ın OI'si büyük bir slaytta yüzde 64,56 oranında düştü, ancak o zamandan bu yana OI istikrarlı bir şekilde yükseliyor ve şimdi tüm kayıp pozisyonları geri kazanmanın yüzde 2,91'i içinde. 6 Mart'ta Binance’ın OI'si 206 milyon dolardı ve yazım zamanında 200 milyon dolar oldu.


Bu rakamları diğer borsadaki OI bağlamına koyarak, farkın daha da keskin olduğunu ifade edebiliriz. Örneğin BitMEX, 6 Mart'tan 13 Mart'a kadar OI'sinin yüzde 55,9'unu kaybetti ve şu anda hala tüm kayıp pozisyonları kazanmanın yüzde 50'sinden fazla. 6 Mart'ta BitMEX'in 12 milyar $ 'ında 608 milyon $' a düşen 1.2 milyar $ 'lık bir OI vardı ve yazım sırasında OI sadece marjinal olarak 618 milyon $' a yükseldi. Benzer eğilimler, yetersiz geri dönüşler de gören OKEx ve Huobi'deki açık pozisyonlarda görülüyor.

 Verilere bakıldığında, Binance'daki pozisyonların hızlı arttığı açıktır ve zaten sahip olduğu hacim momentumu ile, türev pazarındaki çalışmalarda başka bir üstün gelme olduğu anlamına gelebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ