UST'nin çöküşü, algoritmik stabilcoin endüstrisine kötü bir ışık tuttu, ancak daha da güçlenen bir proje, şu anda en büyük algoritmik stabilcoin olan DAI.

İşte UST/LUNA Çöküşünün En Büyük Kazananı

UST'nin çöküşü, algoritmik stabilcoin endüstrisine kötü bir ışık tuttu, ancak daha da güçlenen bir proje, şu anda en büyük algoritmik stabilcoin olan DAI.

DAI ihraç eden MakerDAO platformunun yerel tokeni MKR, çoğu kripto para çeşitli fiyat seviyelerinde mücadele etmeye devam ederken bile yüzde 40 arttı.

En büyük algoritmik stablecoin, piyasa değeri 19 milyar dolardan 1 milyar dolara düştüğü için bu değerin sadece onda biri ile 1 dolardan şimdi el değiştirene kadar düştü. UST'nin çöküşünün, sıfıra yakın düşen LUNA gibi ilgili projelerden 30.000 dolarla mücadele eden Bitcoin gibi daha büyük projelere kadar diğer birçok kripto para üzerinde geniş kapsamlı bir etkisi olmuş gibi görünüyordu. Ancak büyük bir kazanan oldu .

DAI, algoritmik bir stabil coindir, ancak UST ile ortak noktaları bu kadar. Birincisi, MakerDAO olarak bilinen merkezi olmayan özerk bir organizasyon DAO tarafından verilir ve Ethereum'da bir ERC-20 jetonu olarak dağıtılır. Bir DAO tarafından verildiğinden, merkezi bir varlığa dayanan Tether'in aksine, ABD doları ile 1:1 sabitini korumak için algoritmalara dayanır.

Basın zamanında, DAI, olması gerektiği gibi 1 dolardan işlem görüyor. Aslında, yıldan bugüne en büyük düşüşü, 0,9961 dolara düştüğü 11 Mayıs'ta gerçekleşti. Bağlam açısından 11 Mayıs, UST'nin değerinin yarısını kaybettiği ve şimdiye kadar ilk kez 0,5 doların altına düştüğü ve tüm piyasanın çalkantılı olduğu gündü. Yine de DAI sabit kaldı.

Ancak DAI, tasarlandığı gibi kargaşa sırasında sabit kalırken, ilgili başka bir madeni para yükseliyordu. MKR, 11 Mayıs piyasa kargaşasından bu yana yaklaşık yüzde 50 arttı ve 992 dolardan bugün 1.479 dolardan işlem görüyor.

Bir varlık yöneticisi olan Wave Financial'da merkezi olmayan finans başkanı Henry Elder, MakerDAO'nun MKR'sine yeni bulunan inancın son zamanlardaki UST serpintisinden kaynaklandığına inanıyor. Şu yorumda bulundu: Bu doğrudan UST'nin patlamasıyla ilgilidir. UST, talebin düzleştiği anda hemen hemen patladı ve Maker'ı şimdilik merkezi olmayan stabilcoinlerin tartışmasız kralı olarak bıraktı.

Michael Bucella aynı fikirde. Dapper Labs, Injective Protocol ve daha fazlasına yatırım yapan BlockTower Capital'in genel ortağı:

Piyasa, stablecoinland'de istikrara/ılımlılığa değer veriyor gibi görünüyor. Muhtemelen göreceli bir değer oyunu olan DAI, "iyi performans gösteriyor" ve daha önce stres testinden geçmiş, geriye kalan birkaç merkezi olmayan para oyunundan biri.

DAI Hedefine Nasıl Tutundu ve UST'nin Yaptığı Hata

DAI'nin UST'nin çöküşünün getirdiği büyük sınava dayanabilmesinin büyük bir başarı olduğuna inanılıyor. Ancak, MakerDAO'nun tepesindeki insanlardan biri olan Luca Prosperi için "sadece yapması gerekeni yaptı". Luca, MakerDAO'da borç verme gözetiminde liderdir.

Peki, DAI bunu nasıl yaptı? Birincisi, proje, ilişkilendirme modelinde UST'den farklıdır. UST oyun teorisine bağlıyken ve arbitraj tacirlerinin kendi kişisel finansal kazançları için fiyatı 1$'da sabit tutacağına inanırken, DAI tamamen teminatlandırılmıştır.

100 DAI'yi basmak için, bir kullanıcının 150 $ değerinde Ethereum'u kilitlemesi gerekir. Ether'in fiyatı düşmeye başlarsa, oranı veya teminatının tasfiye edilme riskini korumak için kullanıcının derhal teminata eklemesi gerekir.

Basın zamanında, Dai İstatistiklerine göre teminat oranı yüzde 165,18'dir, yani her DAI'nin teminat olarak 165 $ ile desteklendiği anlamına gelir. Bu tek başına DAI'ye ani piyasa şokları durumunda ihtiyaç duyduğu tamponu sağlar.

Luca'nın belirttiği gibi, DAI muhafazakar bir modele dayanıyor ve bu Terra ve UST modeli kadar çekici olmasa da, çok daha kararlı ve ani şoklara karşı neredeyse bağışık.

Şu yorumda bulundu: Sistem çok muhafazakar bir şekilde inşa edildiğinden istikrarlıydı ve bu topluluk çok sabırsız olduğu için çekirdek ekip üyelerinden çok çaba aldı. Yani Terra büyürken birçok insan bizi fazla muhafazakar olmakla suçluyordu. Ama biz bir para birimi çalıştırıyoruz.

UST çökerken DAI'nin güçlü kalmasının ikinci nedeni, merkezi olmayan özerk bir kuruluş olan MakerDAO tarafından verilmiş olmasıdır. Doğası gereği, DAO'lar lidersizdir ve yönetişim, yönetim tokenlerini sanal olarak tutarak topluluk tarafından demokratik olarak yapılır.

Bu DAI için büyük bir artı. UST ile her zaman herkesin baktığı tek kişi vardı , Do Kwon. Ve kartlardan ev çöktüğünde görüldüğü gibi, bu ezici bir sorumluluk olabilir. Kwon, LUNA olan kaybedilen nedenin nasıl düzeltileceği konusunda her türlü öneride bulundu ama hiçbiri işe yaramadı. Birçoğu, saldırgan ve abartılı hakimiyet ve güç arayışı için onu suçluyor.

DAI'nin bir DAO'dan olmasının ek bir avantajı vardır .Düzenleyici eylemlere kapılma olasılığı düşüktür. Herhangi bir lider olmadan, DAO'lar yasal sistem için hala bir muammadır ve düzenleyiciler sonunda Bu organizasyonları yakalamanın bir yolunu buluyorsunuz, şimdiye kadar bulamadılar.

Luca özetledi: Kesinlikle düzenleyicilerden bir miktar baskı olacağını düşünüyorum. Ama bence Maker muhtemelen ön saflarda değil. Bence USDT, USDC, bu rampalar ön safta ve likiditenin zincire girmesine izin veren diğer hizmetler incelenecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ