Coinbase ve BlockFi, çalışanlarını işten çıkararak operasyonlarını küçülten birçok kripto firması arasında yer alıyor.

İşten Çıkarmalar Kripto Alanında Yoğunlaşırken, Binance ve FTX Bir İşe Alım Çılgınlığı Başlattı

Coinbase ve BlockFi, çalışanlarını işten çıkararak operasyonlarını küçülten birçok kripto firması arasında yer alıyor. Farklı olarak, Binance, FTX ve Polygon işe alımlar yapıyor ve düşüş zamanlarının uzun vadeli yatırımlar yapmak için en iyisi olduğu anlatısını destekliyor.

Binance, devam eden kripto piyasası çöküşüne rağmen işe alım çılgınlığı yaşayan birkaç firmadan biri. Bu arada, dev kripto borç veren BlockFi ve Coinbase borsası da dahil olmak üzere birçok kişi küçülmeye zorlandı.

Çeşitli makro-ekonomik, jeopolitik ve kripto olayları, 2022'nin sözde "kripto kışı"nı hızlandırdı. Yükselen enflasyon, faiz oranlarındaki artışlar ve Rusya-Ukrayna çatışması listede yer alıyor. Wall Street de etkilendi ve birçok yatırımcı yaklaşan bir durgunluktan korkuyor.

Kripto pazarından katkıda bulunan faktörler, Terra (LUNA) fiyaskosu ve daha yakın zamanda Celsius skandalı oldu. BlockFi rakibi Pazar günü, likidite sıkıntısı nedeniyle tüm para çekme işlemlerini dondurduğunu duyurdu. Süresiz duraklama, sürdürülemez olduğu iddia edilen getiri kazanma sistemine dikkat çekti.

Bitcoin (BTC), en son Aralık 2020'de görülen en düşük seviyelere geriledi ve yazma zamanı itibariyle 20.779$'dan işlem gördü. Altcoinler de BTC'nin düşüşünü yansıttı. Raporlama zamanında, Ethereum (ETH) ve Binance Coin (BNB) son 24 saatte yüzde 11,7 ve yüzde 9,6 düştü.

Kripto Firmaları İşten Çıkarmaları Artırırken, Diğerleri İşe Alıyor

Sonuç olarak, birçok kripto firması kayıplarını azaltmak için sert önlemler almak zorunda kaldı. Coinbase, işgücünün yüzde 18'ini (1.000'den fazla kişiyi), Gemini yüzde 10'unu ve Crypto.com yüzde 5'ini işten çıkardı.

Dün, BlockFi işlerin yaklaşık yüzde 20'sini kesti. Benzer hamleler yapan diğer kripto firmaları, Latin Amerika borsaları Bitso ve Mercado Bitcoin. Bu arada, kripto madencileri mayınlı zulalarını satıyor veya alternatif gelir kaynaklarına giriyor.

Günlük işlem hacmine göre en büyük borsa olan Binance, farklı bir yaklaşım benimsedi. Şirket şu anda mühendislik, ürün, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında 2.000 açık pozisyona sahip olduğunu açıklamıştı.

“Kriz İnşa Etmek İçin En İyi Zamandır”

CEO'su Changpeng Zhao (CZ), Binance'in kripto krizini "maksimize etmek" istediğini söyledi. Kurucu ortağı Yi He de aynı şeyi onayladı ve şunları ekledi: Kripto alanı hala erken aşamalarında; en iyi yetenekleri getirmek için harika bir zaman.

SBF, yakın tarihli bir Twitter dizisinde, Sam Bankman Fried (SBF) liderliğindeki borsa FTX'in de ekibine eklendiğini açıkladı. Şirketin "dikkatlice işe alındığını" ve "giderlerimizi değil, gelirimizi ve üretkenliğimizi ölçtüğünü" söyledi. Takımın her bir üyesinin “büyük bir sorumluluğu” olduğundan, ölçeği küçültmek bir seçenek değildi.

Aynı şekilde, Polygon Studios CEO'su Ryan Wyatt, şirketinin bu yıl personelini yüzde 15 artırmayı planladığını söyledi.

JM Financial'dan Nikhil Chandak, Economic Times ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

[…] daha uzun vadeli sabırlı bir yatırımcı için tarih defalarca göstermiştir ki, kaliteli şirketlerde ve cazip değerlemelerde holdingler kurmak için en iyi zaman bir krizdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ