İsveç merkezli Riksbank, dijital para araştırmacılarının merkez bankacılığında en iyisi olduğunu söylüyor.

İsveç Merkez Bankası Dijital Para Araştırmalarına Ev Sahipliği Yapacak

İsveç merkezli Riksbank, dijital para araştırmacılarının merkez bankacılığında en iyisi olduğunu söylüyor.

Bu müthiş iddia, şimdi yerel finansal inovasyon politikası takas odaları ile dünyayı dağıtmak isteyen "merkez bankaları bankası" nın yeni bir girişimi olan Bank for International Settlements (BIS) İnovasyon Merkezi'ne ev sahipliği yapmak için 3 Mart'ta Riksbank’ın teklifinde geliyor.

Merkezlerin çalışma alanlarından biri, merkez bankası dijital para birimi olduğundan emin olabilirsiniz. Ve orada, yıllarca süren yazarları rapor eden uzun vadeli bir e-krona pilot projesinde bulunan İsveçliler, “zorlu rekabet” - “diğer merkez bankaları” üzerinde “karşılaştırmalı bir avantaj” elde ettiklerinden eminler.

İsveç teklifinde, inovasyon merkezi ortalama bir sivil toplum kuruluşu değil. Aslında bir BIS karakoludur: Hangi ülkede olursa olsun yargısız bir ek süreç. Bu nedenle, Innovation Hub çalışanlarına ve faaliyetlerine yerel kovuşturmadan muafiyet verilir.

“Riksbank'ın CBDC'yi analiz etmede çok yol kat ettiği göz önüne alındığında, BIS'in bir merkezden istediği gibi, kamu sektörü, özel sektör, akademisyenler ve diğer merkez bankaları arasında halihazırda kurulmuş işbirliği temelinde hızlı analizler sağlayabilir.”

Kesinlikle en çok test edilenlerden biri. E-krona pilot uygulamasının resmi lansmanı ile İsveç, Çin, Kamboçya, Güney Kore, İsviçre, Ukrayna da dahil olmak üzere paralarının bir biçimini dijitalleştirerek hızla büyüyen merkez bankalarının arenasına katıldı.

Ancak birçok bakımdan İsveç gerçekten ileride yer alıyor. Riksbank 2017 yılında, vatandaşlarının fiziksel nakitten hızlı bir şekilde uzaklaşmaları hakkında bir şeyler yapılması gerektiğine karar verdiği bir CBDC'yi ciddi bir şekilde araştırmaya başladı. Ardışık raporlarda, CBDC konuşma noktalarının birçoğunu - teknoloji, politika, amaç - diğer merkez bankalarının yeni başlamış olduğunu açıkça ortaya koydu.

Riksbank şimdi bilgi tabanının bir İnovasyon Merkezine ev sahipliği yapmayı güçlü bir rakip haline getirdiğini düşünüyor ve iki önemli oyuncudan - İsveç parlamentosu ve BIS’ın - anlaşmasını istiyor.

Bir merkeze ev sahipliği yapma

Ev sahibi olmak ücretsiz değil. Riksbank, parlamentodan beş yıllık İnovasyon Merkezi operasyonları için yılda 30 milyon SEK (3.203.500 $) tahsis etmesini istiyor, bu da Riksbank'ın yıllık BIS özkaynak payının yaklaşık yarısını temsil ediyor. Riksbank, BIS stokunun yaklaşık yüzde 3.2'sini kontrol ediyor.

Ancak Riksbank bunu değerli bir yatırım olarak görüyor. Bir İnovasyon Merkezi şehre gelse de gelmese de vatandaşları nakitten kaçınıyor ve İsveç seçilmezse “ödeme piyasasında finansal teknoloji gelişmelerini analiz etmeye ihtiyaç duyulacak”.

Bir İnovasyon Merkezine ev sahipliği yapma çatışması, BIS ve genel olarak merkez bankaları için çok önemli bir zamanda ortaya çıkıyor. Geçen hafta BIS, tamamen dijital geleceğe adanmış üç aylık bir raporla dünyanın ödeme ortamının hızla değiştiğine olan inancına işaret etti.

Buna karşı, özel stablecoin girişimleri merkez bankalarının para politikası ve finansal istikrara tutunması için potansiyel bir tehdit oluşturuyor. Belgelerinde Riksbank, kendi CBDC hayallerinin uzun süredir stabilcoin'in 2019 başlangıcından önce olmasına rağmen Libra’nın yeni bir eylem dalgası tetiklediğini söylüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ