Bir merkez bankası dijital para birimi ( CBDC ), nakit paranın yakında tarih olacağını da savunan İsveçli bir merkez bankacısına göre, mevcut itibari para sistemini korumak için bir "yatırım".

İsveç Merkez Bankası Görevlisi, CBDC

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Salı günü Portekiz'deki Merkez Bankacılığı Forumu'nda konuşan Sveriges Riksbank Birinci Başkan Yardımcısı Cecilia Skingsley, merkez bankalarının kamu talebini karşılamak için Modern dünyadaki gelişmelerle birlikte CBDC'leri geliştirmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Skingsley, "Bunu bir devrimden ziyade merkez bankası rolünün bir evrimi olarak görüyorum" diyerek mal ve hizmetler için nakit ödeme günlerinin sayılı olduğunu da sözlerine ekledi.

Merkez bankacısı, “Bence nakit ödeme yöntemi olarak ortadan kalkacak, orası kesin” dedi.

Merkez bankalarının sadece banknot ihraç etmeleri için bir neden yok

ECB'de Piyasa Altyapısı ve Ödemeler Genel Müdürü Ulrich Bindseil, merkez bankalarının dijital çağa geçmemeleri için "hiçbir sebep yok" diyerek Skingsley ile aynı fikirde.

Bindseil, merkez bankalarının hiçbir şekilde nakit basmak zorunda olmadığı fikrini desteklemek için şunları söyledi:

Zamanla uyum sağlayarak, toplumun dijitalleşmesini kabul etmeli, merkez bankalarının sadece parasal bir yükümlülük olarak banknotların doğal ihraççıları olduğu iddiasını reddetmeliyiz.

ECB yetkilisi, CBDC'lerin burada kilit bir role sahip olacağını ima ederken, verimli ve güvenilir ödeme yöntemlerini "modern toplumun temeli" olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

Gizlilik önemli bir sorun olmaya devam ediyor

Bu arada, tartışma panelinin bir parçası olan Princeton Üniversitesi'nde profesör olan Markus K. Brunnermeier, mahremiyeti bir CBDC'nin “temel sorunlarından biri” olarak nitelendirdi.

"İnsanların bir CBDC'yi kabul etmeleri için belirli bir gizlilik düzeyine ihtiyacımız var" dedi ve nakitin özel işlemler için hala nihai ödeme yöntemi olduğunu kabul etti.

Nakit bir defterden muaftır, herhangi bir şeyin yazıldığı bir defter yoktur” dedi ve bunun onu gizlilik açısından dijital paradan temelde farklı kıldığını belirtti.

Öte yandan dijital para ile birlikte çalışabilirlik, otomatik ödemeler kurma yeteneği, akıllı sözleşmeler vb. gibi yeni fırsatlar, mahremiyetin elde edilmesini zorlaştırdığını söyledi.

Tüm defterler tek bir "meta defter" ile birlikte çalışabilirse "hiçbir mahremiyet" olmayacağını açıkladı. Sonuç olarak, bir CBDC defterinin gizlilik nedenleriyle bölünmesi gerekebileceğini söyledi. “Bir yandan programlanabilir paraya veya programlanabilir cüzdanlara sahip olmak için her şeyi birbirine bağlamak istiyoruz ama gizlilik nedenleriyle bu meta defteri bölmek istiyoruz.”

Brunnermeier, bir CBDC'deki gizliliğin nihayetinde hükümetin gözetimi ile kullanıcılar için özgürlük arasında bir takas olduğunu açıklamaya devam etti.

Ne kadar mahremiyet vermek istiyorsunuz, ne kadar özgürlük vermek istiyorsunuz ve suçları kovuşturmak için ne kadar istiyorsunuz?” Bu, "karşı karşıya olduğumuz büyük bir zorluk" dedi.

CBDC'leri ilk uygulayan ülkelerin hangi ülkeler olacağı konusunda yorum yapan Princeton profesörü, daha küçük ülkelerin ve gelişmekte olan ekonomilerin, dünyanın mevcut rezerv para birimine ev sahipliği yapan ABD'den daha erken hareket edeceğini savundu.

Küçük ülkelerin, Çin'deki Tencent ve Alibaba gibi ödeme sistemleri üzerinde çalışan bazı büyük teknoloji şirketlerinin devasa erişiminden endişe duyduğunu açıkladı.

Bu şirketler tarafından oluşturulan platformlar, dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir para birimini harcamayı kolaylaştırıyor ve bu, "küçük ülkeleri ve gelişmekte olan ekonomileri korkutuyor" dedi.

Brunnermeier'e göre, bu küçük ülkelerin "CBDC'lerin ön saflarında yer almalarının" nedeni de bu. “Para politikası güçlerini kaybedebilirler” dedi.

CBDC'lerin bir blok zincirine ihtiyacı yoktur

Son olarak, Massachusetts Institute of Technology Medya Laboratuvarı'nda Dijital Para Birimi Girişimi Direktörü Neha Narula, CBDC'lerin teknik doğası hakkında daha fazla konuştu ve diğer panelistlere "CBDC'lerin çalışması için bir blok zinciri gerektirmediğini" hatırlattı.

Blockchain teknolojisi, birçok farklı bileşene sahip bir şemsiye terimdir” diyerek, merkez bankacılarının elde etmeye çalıştıkları şey için “mantıklı bileşenleri seçip seçmekte” özgür olduklarını da sözlerine ekledi.

Bir CBDC'nin teknik yetenekleri açısından Narula, CBDC'lerin çevrimdışı yeteneklere sahip olmasının "çok önemli" olduğunu söyleyerek sistemin hem çevrimiçi hem de çevrimdışı çalışabilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Ayrıca CBDC'lerin “dijital nakit” olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Bu nedenle, kullanıcıların özel bir şirkette hesap açmasına veya kullanımlarıyla ilgili herhangi bir hüküm ve koşulu kabul etmesine gerek olmamalıdır.

Son olarak Narula, bir CBDC'nin "denenmiş ve test edilmiş teknoloji" kullanması gerektiğini ve mutlaka "kripto para dünyasının en yeni ve en iyisi" olması gerektiğini vurguladı.

Ancak yine de “kripto para dünyasından öğrenecek çok şey olduğunu” kabul etti ve şunları kaydetti:

Bitcoin gibi kripto para birimleri olmasaydı, CBDC'lerden hiç bahsetmiyor olurduk.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ