İsveç, ulusal dijital para birimini kullanıma sunma planını ilan eden son ülke oldu.

İsveç Merkezi Dijital Para Birimini Piyasaya Sürmeyi Planlıyor

İsveç Merkez Bankası, CBDC'sinin pilot testine başlamak için çok uluslu profesyonel hizmetler şirketi Accenture ile anlaşma imzalayacak.

Merkez bankası tarafından verilen dijital para birimini başlatmak için İsveç, Çin, Türkiye ve Fransa'nın halkasına katıldı. Daha önce, Güney Kore, CBDC'si ile ilgili bir pilot proje başlattığını duyurdu. İsveç merkez bankası, son birkaç yılda ülkede kağıt para kullanımının azaldığını ortaya koydu.

Sveriges Riksbank E-Krona’yı test edecek

İsveç'in merkez bankası Sveriges Riksbank, Cuma günü yaptığı açıklamada, dijital para birimi için bir pilot platform oluşturmak için danışmanlık şirketi Accenture ile bir anlaşma imzalayacağını açıkladı. Merkez bankası yaptığı açıklamada, “e-krona pilot projesinin temel amacı, bankanın e-krona için teknolojik imkânlar hakkındaki anlayışını genişletmektir” ifadesine yer veriyor.

İsveç'te Nakit Kullanımı Düştü

İsveç merkez bankası, ülkedeki nakit kullanımının son birkaç yıl içinde azaldığını ve dijital bir para birimi çıkarmayı düşündüğünü ortaya koydu. Son birkaç ay boyunca birkaç merkez bankası, merkezi dijital para birimine ilgi göstermiş durumda. Ayrıca bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimleri üzerine olumsuz bir duruş da sergileniyor.

Çin, gelecek yıl dijital yuanını piyasaya sürmeye hazır olduğu için yarışa liderlik ediyor. ABD, Kanada ve Türkiye, CBDC'yi aktif olarak araştırmakta olan diğer ülkeler arasında yer alıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ