İsviçreli finans gözlemcisi başkanı, kripto ticaretinin 1920'lerin sonlarında ABD borsasına giderek daha fazla benzediğini belirtti.

İsviçre Düzenleyicisi, Kripto Yatırımcılarını Korumak İçin Finansal Görevlileri Göreve Çağırıyor

Üst düzey yetkili, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici kurumların yatırımcıların korunmasını sağlamak için daha fazlasını yapması gerektiğine inanıyor.

Swiss Financial Watchdog Yöneticisi, 'Kötüye Kullanımlı' Kripto Pazarı İçin Daha Fazla Düzenleme Çağrısı Yapıyor

Euronews Çarşamba günü yayınladığı bir raporda, hükümetlerin hâlâ birçok yargı bölgesinde yalnızca kısmen düzenlenen 900 milyar dolarlık kripto varlık piyasasını denetlemek için en iyi yaklaşımı bulmaya çalıştıklarını belirtti. Yetkililer, kripto para yatırımlarıyla ilgili riskler hakkında, “anlaşılmaz kripto pazarlarının manipüle edilmesi” de dahil olmak üzere çok sayıda uyarı yayınladı.

İsviçre Finansal Piyasa Denetleme Kurumu ( Finma ) CEO'su Urban Angehrn tarafından yapılan açıklamaya göre, bu konuda çok daha fazlası yapılabilir. İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlenen bir konferansta konuşan Angehrn, şunları söyledi:

Bana öyle geliyor ki, dijital varlıklarda çok fazla alım satım, 1928'deki ABD borsasına benziyor, burada her türlü suistimal, pump ve dump (spekülatif yükseliş ve düşüş), şimdi aslında sıklıkla yaygın.

Finma'nın üst düzey yöneticisi ayrıca meslektaşlarını "büyük miktarda veriyle başa çıkmayı kolaylaştıracak ve tüketicileri kötü niyetli pazarlarda işlem yapmaktan korumak için teknolojinin potansiyelini düşünmeye" çağırdı. Çağrısı, son birkaç haftadaki piyasa kargaşası ve bazı kripto projeleriyle ilgili sorunların ortasında geldi.

Kripto piyasasının toplam kapitalizasyonu, 2021 Kasım'ındaki yaklaşık 3 trilyon dolardan 900 milyar dolara düştü. En büyük piyasa değerine sahip kripto para birimi Bitcoin ( BTC ), Aralık 2020'den bu yana ilk kez bu ayın başlarında kripto para başına 20.000 doların altına düştü. .

Rapora göre, bu yılki değer kaybı yaklaşık %60'a ulaştı, ancak yüksek enflasyon ve artan faiz oranları, diğer yüksek riskli varlıklardan ve hisse senetlerinden de sermaye kaçışına yol açtı. Bu zeminde ve Celsius gibi şirketlerdeki sıkıntılar göz önüne alındığında, sektör üzerindeki düzenleyici baskının artması muhtemeldir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ