İsviçre Federal Konseyi, 22 Mart'ta yayınlanan resmi basın açıklamasına göre, Blockchain geliştirme için federal yasaların adaptasyonu konusundaki istişare sürecine başladı.

İsviçre Federal Konseyi Blockchain Yasası İstişare Sürecini Başlattı

İsviçre Federal Konseyi, 22 Mart'ta yayınlanan resmi basın açıklamasına göre, Blockchain geliştirme için federal yasaların adaptasyonu konusundaki istişare sürecine başladı.

Fedaral konsey istişareyi başlatarak özellikle finans sektöründe, İsviçre'deki sanayi için düzenleyici çerçeveye temel oluşturmak amacıyla Blockchain uygulamalarına ilişkin yasal kesinliği arttırmayı amaçlamaktadır.

Yapılan basın açıklamasına göre, Federal Konsey’in istişaresi Haziran 2019’un sonuna kadar sürecek.

Aralık 2018 ortalarında, İsviçre Federal Konseyi, finansal sektördeki Blockchain için yasal çerçeve hakkında bir rapor kabul ederek, ülkedeki mevcut mali hukukun Blockchain endüstrisi için uygun olduğunu ancak bazı ayarlamalar yapılması gerektiğini belirtti. Otorite, Blockchain ağındaki hak sahipleri için daha iyi bir yasal netlik olsuğunu savundu ve merkezi olmayan ticaret platformlarının ülkenin Kara Para Aklama Önleme (AML) Yasasına tabi olmasını sağladı.

Duyurunun ardından Konsey, İsviçre yükümlülük Kanunu'nda dijital hakların kaydedilmesinin yanı sıra, Federal borç toplama ve İflas Yasasında iflas durumunda kripto para varlıklarının ayrılması da dahil olmak üzere bir dizi ayarlamayı öneren bir taslak danışma belgesi yayınladı.

Konsey ayrıca, düzenlenmiş bir finansal piyasa sağlamak için pazar altyapı yasalarında dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) alım satım tesisleri için yeni bir yetkilendirme kategorisi oluşturmayı önerdi. Bunun dışında, otorite, bir ticari tesisi bir menkul kıymetler firması olarak işletmek için bir lisans oluşturmak üzere gelecekteki Mali Kurumlar Yasası'nın uyarlanmasını önerdi.

İsviçre Federal Konseyi, AML politikalarının Kara Para Aklama Önleme Yasası'nın devam eden revizyonunun bir parçası olarak kara para aklama karşıtı düzenlemenin planlanan değişikliğine dahil edileceğini belirtti.

Bu haftanın başlarında, İsviçre hükümetinin Federal Meclisi, Federal Konsey'e kripto para birimi düzenlemesi için mevcut mevzuatı uyarlama talimatını verecek bir işlemi onayladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ