7 Şubat'ta İsviçre’nin Finansal Piyasa Denetim Otoritesi [FINMA], üç genelgeyi yürürlükten kaldırdı. FINMA biri mevcut ve genelgelerde değişiklik yapan yeni, modern bir yönetmelik ilan etti.

İsviçre Finansal Piyasa Denetim Otoritesi, Artan Kripto Para Aklama Davalarını Kabul Eden Düzenlemeler Getiriyor

7 Şubat'ta İsviçre’nin Finansal Piyasa Denetim Otoritesi [FINMA], üç genelgeyi yürürlükten kaldırdı. FINMA biri mevcut ve genelgelerde değişiklik yapan yeni, modern bir yönetmelik ilan etti. Ülkedeki kripto işlemlerinin düzenlenmesini etkileyecek yeni kurallar koymayı hedefliyor.

Yeni Finansal Hizmetler Yasası FinSA ve Finansal Kurumlar Yasası FinIA 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu kanunlar, yürürlükte bulunan Finansal Hizmetler Yönetmeliği (FinSO), Finansal Kurumlar Yönetmeliği (FinIO) ve Denetim Kuruluşları Yönetmeliği'nin (SOO) yürürlüğe girmesiyle birlikte açıklandı Federal Konsey, FINMA tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre “Bu yasalar FINMA'yı başta teknik konular olmak üzere seçilmiş bazı uygulama hükümlerini geçirmeye zorlamaktadır. Sonuç olarak, FINMA yeni bir Finansal Kurumlar Yönetmeliği (FinIO-FINMA) ve mevcut FINMA yönetmeliklerinde ve genelgesinde değişiklikler yaratmıştır. FINMA, 9 Nisan 2020'ye kadar yeni düzenlemeler hakkında halkın katılımı toplantısı yapacak” deniliyor.

FINMA mevcut yönetmelikleri ve genelgeleri değiştirecek ve üç gereksiz genelgeyi kaldıracaktır.

Düzenleyici kurum aynı zamanda kripto para birimlerinde döviz işlemleri için Kara Para Aklama Karşıtı Yönetmelikte [AMLO-FINMA] müşteri kimlik eşik değerlerini değiştirmeyi amaçlamaktadır. Kara para aklama ile ilgili davaların sayısı son zamanlarda artmaktadır ve bu tedbirlerle FINMA “2019 ortalarında onaylanan uluslararası standartları uyguluyor ve bu alanda kara para aklama riskinin arttığını kabul ediyor.”

Ajansın blockchain ve kripto ile ilişkili artan kara para aklama risklerini kaydetmesinden sadece aylar sonra gerçekleştiği için FINMA'nın son düzenlemesi ilginç ama beklenen bir gelişmedir. FINMA’nın 2019 Risk Monitörü raporu şunları söylemişti:

“Bu geleneksel kara para aklama risklerine ek olarak, finans endüstrisi de blockchain teknolojisi ve müşterilerden artan ilgi çeken kripto varlıklar alanında yeni risklerle karşı karşıya.”

Rapor, blockchain'in faydalarını vurgularken, para aklamak ve terörist faaliyetleri finanse etmek isteyenler için de çekici olduğunu belirtti.

 Son zamanlarda, Zürih polisi kripto paraları içeren kara para aklama programları nedeniyle üç kişiyi tutuklamıştı. Raporlara göre, araştırmacılar milyonlarca lüks varlığın önbelleğini ele geçirdiler. Lüks varlıklar bir rapora göre “sekiz lüks otomobil, üç lüks villa ve banka hesaplarında birkaç milyon İsviçre Frangı” içeriyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ