İsviçre merkezli finans teknolojisi firması Amun AG, İsviçre Borsası'nda 21Shares isimli Bitcoin ETP'yi (SBTC) başlattı.

İsviçre Merkezli Amun AG Yeni Bir Bitcoin ETP’yi Piyasaya Sürdü

İsviçre merkezli finans teknolojisi firması Amun AG, İsviçre Borsası'nda 21Shares isimli Bitcoin ETP'yi (SBTC) başlattı. Borsada İşlem Gören Ürün (ETP), Bitcoin'in ters performansını izlediğini iddia ediyor ve kullanıcıların Bitcoin'in fiyat hareketlerini izlemesini sağlıyor.

SBTC izleyici, ETP yapısı için Bitcoin gibi dijital bir varlık kullanan ilk ters izleyicidir. Amun AG'ye göre, 21Shares Kısa Bitcoin ETP bundan sonra Amun AG tarafından yayınlanan yeni marka ETP portföyünü temsil edecek.

Söz konusu teklif, Bitcoin gibi kripto para birimleriyle ilişkili aşırı volatiliteden de yararlandığını iddia ediyor; burada yatırımcılar, BTC'nin düşen fiyatlarından yararlanmak için geleneksel bir broker veya banka kullanabilirler. Ters ETP'ler dijital olmayan varlıklar için yaygındır ve SBTC, çeşitli kripto varlıklar için yayınlandığı gibi türünün ilk örneğidir.

Amun AG CEO'su Hany Rashwan'a göre izleyici, bir yatırımcının “negatif fiyat hareketlerinden faydalanabilmesini ve türev ürünlerin geleneksel ETP formunda tanıtımına doğru önemli bir adım atmasını” sağlayacak.

11 ETP izleyiciden oluşan süit ABD doları, 3 tanesi İsviçre borsasında eEuros'ta listelenmiş durumda. CEO Rashwan ayrıca “platformun neredeyse tamamlandığını ve halen yeni başlayan kripto piyasası için geleneksel ETP formunda türev ürünlerin tanıtımına doğru önemli bir adım olduğunu” vurguladı.

 Amun AG, daha önce Aralık 2019'da İsveç Finansal Denetim Otoritesi (SFSA), çeşitli Avrupa pazarlarına genişlemesine yardımcı olan bir gelişme olan Base Prospectus'u onayladıktan sonra haberlere konu olmuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ