İsviçre Finansal Piyasa Denetim Otoritesi (FINMA), kripto işlemleri için daha katı kara para aklama (AML) kuralları getirmeyi planladı.

İsviçre Merkezli Düzenleyici FINMA, Kripto İşlemleri İçin Daha Sıkı AML Kuralları Getirmek İstiyor

İsviçre Finansal Piyasa Denetim Otoritesi (FINMA), kripto işlemleri için daha katı kara para aklama (AML) kuralları getirmeyi planladı.

Cuma günü açıklanan bir öneri için, 1.000 İsviçre Frangı'nın (1.025 $) üzerindeki kripto işlemleri, mevcut 5.000 frank (5.120 $) sınırının aksine müşteri kimliğini gerektirecek. FINMA, kripto alanındaki “kara para aklama” risklerinin artması nedeniyle yeni sınırın dikkate alındığını söyledi.

Finansman Görev Gücü'nün (FATF) yönergesini geçen Haziran ayından itibaren belirten teklif, 2019'un ortalarında onaylanan “uluslararası standartlar” ile uyumlu yeni eşiği de getirecek.

Uluslararası kara para aklama gözlemcisi olan FATF, tanımlanamayan kripto işlemleri için maksimum 1000 $ işlem limitini onayladı. Bu, kripto para şirketlerinin, borsalar da dahil olmak üzere, 1000 doların üzerinde işlem başlatanların müşteri bilgilerini ve bu fonların alıcıları hakkında bilgi toplaması gerektiği anlamına gelir.

FINMA, duyuruya göre 9 Nisan 2020 tarihine kadar yeni limit teklifi hakkında halkın katılımı toplantısı yapacak.

 Geçtiğimiz ay Avrupa Birliği ayrıca, kripto firmalarının ve borsalarının gelişmiş müşteri tanıyın (KYC) programlarını ve raporlama yükümlülüklerini takip etmesini gerektiren Beşinci Para Aklama ile Mücadele Direktifini (AMLD5) de uygulamaya koydu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ