İsviçre merkezli madencilik şirketi Glencore, kobalt madenciliğini izlemek için Sorumlu Kaynak Kullanımı Blockchain Network'e katılacağını duyurdu.

İsviçre Merkezli Madencilik Devi Glencore, Blockchain Teknolojisini Kullanarak Kobalt İzini Sürecek

Kobalt'ın çoğu, geniş kapsamlı çocuk işçiliğinin kullanıldığı savaşın yıkıldığı Afrika ülkelerinde çıkarılıyor.

Dünyanın en büyük kobalt üreticilerinden biri olan Glencore, Sorumlu Kaynak Kullanımı Blockchain Network'e üye olduğunu açıkladı. Halka açık madencilik şirketi Şubat 2020'ye kadar tam bir konsorsiyum üyesi olacak.

Glencore, Kobalt Üretimi İçin RSBN’nin Hyperledger Fabric Platformunu Kullanacak

Perşembe günü yayınlanan basın açıklamasında Glencore, blockchain teknolojisini kullanacağını ve gelecek yılın şubat ayına kadar Sorumlu Kaynak Kullanımı Blockchain Network'e tam bir konsorsiyum üyesi olacağını açıkladı. Daha önce, şirket blockchain çözümlerini tasarlamayı ve uygulamayı kabul etmişti. RSBN'nin üyeleri arasında madenciler, otomobil üreticileri, rafineriler ve mineralleri izlemek için blockchain teknolojisini kullanan diğer teknoloji şirketleri yer alıyor.

Kobaltın Kökenini İzlemek Neden önemli?

Kobalt elektrikli otomobillerde ve cep telefonlarında kullanılan bir mineral. Bu önemli maden, savaşın parçalandığı bir bölge olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi ülkelerde mayınlı ve madenciliğin çoğu çocuk işçiliği tarafından yapılıyor. Uluslararası kobalt kullanan üreticiler dolaylı olarak renklendirilmiş mineral kullanıyorlarsa insan haklarına aykırı düşüyorlar. Ancak blockchain teknolojisi ile kobaltın kökeni takip edilebilir. Daha önce, Volvo teknolojiyi kobalt madenciliğini izlemek için kullanacağını duyurmuştu.

Raconteur'un raporuna göre, yaklaşık 35.000 çocuk madenci DRC'deki Kobalt madeninde çalışıyor. Dünya kobaltının% 60'ı o ülkede mayınlı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ