İsviçre, ulusal kripto parasını piyasaya sürebilir

İsviçre borsasının başkanı R. Lacher, İsviçre olarak ulusal bir kripto paranın geliştirilmesi konusunda konuştu. Bay Lacher, önerilen kendi para birimlerinin (İsviçre Frankı) de adına eklendiği "e-frank"  adında geleneksel ekonomi sistemlerine göre fayda sağlayan bir ödeme sistemi içermesinin yanı sıra, İsviçre ekonomisini de destekleyeceğini belirtti.

"E-Franc" geliştiricileri

İsviçre Menkul Kıymetler Borsası Başkanı ve İsviçre'nin borsa müdürü R. Lacher, ülkenin merkez bankası tarafından desteklenen İsviçre'nin ulusal kripto parasını geliştirmesi konusu üzerine konuştu.

Bay Lacher, devlet tarafından idare edilen bir kripto paranın geliştirilmesi için "çok yönlü olabilecek" inancını belirtti ve borsanın böyle bir inisiyatif lehine "güçlü bir destekleyici" olacağını da sözlerine ekledi.

"Merkez bankasının kontrolü altındaki bir "e-frank", çok sinerji yaratacaktır. Bu yüzden ekonomi için iyi olur." diyen Lacher, "Para istemiyorum" sözlerini ekledi.

İsviçre merkez bankası: "İhtiyaç Yok"

İsviçre Menkul Kıymetler Borsası Başkanı ulusal kripto para savunucusu, İsviçre için sanal para birimi yenilikçiliğinde ve kripto para dünyasında yer edinmede bir lider konumunu genişletmek için mükemmel bir fırsat olarak ulusal bir kripto paranın varsayımsal gelişimini tanımladı.

İsviçre Ulusal Bankası, Sayın Lacher'in yorumlarını yanıt olarak, bankanın ulusal bir kripto para geliştirme konusunda "ihtiyaç duymadığını" söyleyen bir bildiri yayınladı ve mevcut  nakit tabanlı ödeme sistemlerinin sorunsuz çalıştığını söyledi.

Bay Lacher'in devlet tarafından idare edilen kripto para konusunda coşkusuna rağmen, borsa sahipleri olan SIX Group'un şifreleme simgelerinde işlem yapmasına izin vermeyeceğini belirtti. "Aslında kripto para birimleri veya ICO ticaretini kabul etme planımız yok. Ancak, işletmelerimiz arasında blok zinciri için bir çok avantaj gördük" dedi.

İsviçreli Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Ulusal kripto paraları olmasını gerektiğini savunuyor. Lacher ayrıca, Ledger teknolojisinde ulusun yerini belirlemek üzere tasarlanan İsviçre hükümetinin politikalarına destek verdi ve bununla birlikte, yıkıcı bir olguyu öncü olarak benimseyerek ortaya çıkan riskleri kabul etti.

"Bence stratejik yön gayet iyi, ancak sanki sisin içine doğru giriyor", diyen Bay Lacher, "Diğer taraftan neyi göreceğinizi bilmiyorsunuz. Birçok hata yapılacak, ancak çok şey öğreneceğiz ve eminim başarılı olacağız."

İsviçre Ekonomi Bakanı Johann Schneider-Ammann geçtiğimiz ay İsviçre'nin St. Moritz'teki Kripto Finansmanı Konferansı'nda konuşurken "kripto ulusu" olmaya çalışması gerektiğini söyledi. Konferans süresince, Bay Schneider-Ammann sanal para birimlerini "dördüncü endüstriyel devrimin bir parçası" olarak nitelendirdi ancak kripto para birimlerinin düzenleyici gözetim gerektirdiğini belirlemek için "Çok erken" dedi.

Ulusal kripto para birimlerini destekliyor musunuz yoksa buna karşı mısınız? Aşağıda yorumlarınızı belirtin.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ