İtalyan Bankacılık Birliği, ECB tarafından desteklenen bir dijital para biriminin uygulanmasını hızlandırmaya hazır olduğunu açıkladı.

İtalyan Bankacılık Birliği, ECB Tarafından Desteklenen CBDC

İtalyan Bankacılık Birliği, ECB tarafından desteklenen bir dijital para biriminin uygulanmasını hızlandırmaya hazır olduğunu açıkladı.

700'den fazla İtalyan bankacılık kurumundan oluşan İtalyan Bankacılık Birliği, ilgili proje ve deneylere katılarak Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından desteklenen bir dijital para biriminin uygulanmasını hızlandırmak istiyor. ABI, merkez bankası destekli dijital para birimini deneme arzusunu dile getirdi. Bankacılık Birliği, geçtiğimiz yıl dijital ve kripto para birimlerini araştırmak için bir çalışma grubu kurmuştu. İtalyan bankaları, ECB tarafından desteklenen CBDC'nin geliştirilmesine yardımcı olmaya hazırdır. Dünyadaki birçok merkez bankası dijital para birimlerini araştırıyor ve bazıları bunu kamuoyuna vermeye yakın.

 İtalyan Bankacılık Birliği, yaptığı açıklamada, "Parasal istikrar ve Avrupa düzenleyici çerçevesine tam uyumun öncelikli olarak korunması gerekir" ile başlayan dijital euro için on hususu paylaştı. Bankacılık grubu, kamu güvenini kazanmak için bir CBDC çerçevesinin AB düzenlemeleriyle tam uyumlu olması gerektiğine öncelik vermiştir. Bankalar bu güvenin korunmasında kritik bir rol oynayacak. IBA, ikinci kılavuzunda, İtalyan bankalarının zaten Spunta projesine atıfta bulunan dağıtılmış defter teknolojisi ile çalıştığını söyledi. CBDC'nin geleneksel bankacılık sisteminde P2P işlemleri gibi gelecekteki yeniliklere yol açacağına inanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ