Yaşadığımız dönem izinsiz inovasyon dönemi artık.

Yaşadığımız dönem izinsiz inovasyon dönemi artık. Üç dört kişinin dudakları arasından çıkanlara bağlı olmadan yaş,cinsiyet,ırk,renk,din ve kültür ayrımı olmaksızın dünyadaki herkesin dahil olabileceği bir mimari ile karşı karşıyayız.

Yeni Bir Mimari

Bugün kullandığımız kağıttan yapılmış  itibari paraların kullanımı için tam 400 yıllık bir serüven yaşadık. Anormal bir süreç değil elbette. Zira insan 2000 yıldan fazla fiziki altını değiş ve tokuş aracı olarak kullandı. Öyle bir süreçten geçti ki insanoğlu , ‘git şu kuruma altınlarını teslim et  , size kağıt para verecekler  ve onları kullanacaksın ‘ sözleri söylendi kendisine. Bunu zamanla sindirdi insanoğlu.

 Şimdi ise aynı sindirim yeni bir mimari için yani kripto para birimleri için bekleniyor.Üstelik paranın olabilecek en soyut hali var karşımızda Dijital dünyada 0 ve 1 ile temsil edilebilen , dokunulamayan ,fiziken de var olmayan, koklanamayan ,görülemeyen ve arkasında ulus devlet ya da merkez bankası gibi itibar kaynağı olacak kurumları da olmayan paralar var şimdi karşımızda.

Bilindiği üzere Bitcoin blok zinciri  uçtan uca , kişiden kişiye bir mimariye sahip. Topluluğun tüm üyeleri kimsenin kimseye üstünlük kuramadığı bir ortamda aybı dili yani Bitcoin dilini konuşarak iletişim kuruyor. Bitcoin denen şeyin C++ ile kodlanmış bir yazılım ,birkaç word sayfasını doldurabilecek bir satırdan ibaret. Bu yüzden yeni bir mimari diyoruz Bitcoin için. İzinsiz inovasyon işte bu. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ