İzlanda: "Kripto madencilik şirketleri 2018

Associated Press 12 Şubat Pazartesi günü İzlanda, kripto madenciliği için bu yıl ev kullanımı için daha fazla enerji tükettiğini açıkladı. Doğal olarak soğuk iklim ve yenilenebilir enerjiye erişim, kripto madenciliği şirketlerinin tercih ettiği ülke olarak ön plana çıkıyor.

Enerji şirketi Hitaveita Sudurnesja'nın İzlandalı işadamı Johan Snorri Sigurbergsson, ülkenin kripto para madenciliği enerji tüketiminin bu yıl 100 megawatt'a kadar iki katına çıkacağını ve İzlanda'daki 340.000 sakininin o dönemde kişisel kullanım için daha fazla enerji harcayacağını öngörüyor.

Sigurbergsson AP'ye "dört ay önce bu eğilimi önceden tahmin edemediğini" ve  Bitcoin hızla patlamasıyla  talebin arttığını belirtiyor. O dönemlerde sadece 18 megawatt almak isteyen bir maden şirketiyle görüştüğünü bildiriyor.

Bitcoin madencilik donanımı, "karma" bulmak, hesaplamaları gerçekleştirmek için büyük miktarda enerji gerektirir ve bu da Madenciye bir Bitcoin ödülü verir. Madencilik bilgisayarlarının çalıştırılması için yenilenebilir enerji veya yenilenebilir enerji kullanan Proof of Stake sisteminin kullanılması gibi mevcut enerji tüketimi-ağır madencilik yöntemine alternatifler önerildi.

İzlanda neden ideal?

İzlanda'daki maden siteleri doğal olarak, Çin'de bulunan kömür yakma madenciliği alanlarına kıyasla daha az kirlilik imkânı buluyor çünkü jeotermal ve hidroelektrik santrallerine erişebiliyorlar; kömür için daha ucuz ve daha çevre dostu alternatifler.

İzlanda'nın güney yarımadasında bulunan sahil kasabası Keflavik, ülkedeki en büyük Bitcoin maden sitelerinin üçüne ev sahipliği yapıyor. Bu madencilik "çiftlikleri", soğuk rüzgarın maden donanımını doğal olarak soğutmasını sağlayan öğelere açık duvarlara sahiptir.

ABD'de, maden şirketleri devletin daha ucuz elektriğinden yararlanmak için Washington'a topluca taşındığında, küçük bir ilçenin veri altyapısı hızla aşırı yüklendi ve şimdi 100 megavat eklenmesi gerekiyor.

İzlanda’da Bitcoin’den vergi alınıyor

İzlanda'nın 2008 finansal krizi sonrasında İzlanda Parlamentosu'na giren ve kurulma karşıtı bir siyasi parti olan İzlanda'nın Korsan Partisi'nden Smari McCarthy, bir maden şirketinin "değer yaratma" kategorisine girdiğini düşünerek Bitcoin madenciliği tarafından sağlanan herhangi bir kârın vergilendirilmesine imkân tanıdı. Potansiyel kârlardan bağımsız olarak, McCarthy, Bitcoin madenciliğinin İzlanda'ya ne getirebileceğinden emin  olmasa da konu hakkında şöyle diyor:

"Hiçbir somut varlığı olmayan ve mali spekülasyon alanının dışında insanlar için hiçbir gerçek kullanımı olmayan şeyleri üretmek için onlarca ya da belki yüzlerce megawatt harcıyoruz, bu iyi olamaz."

Aralık 2016'da İzlanda, seçim sonuçlarında körelişi sona erdiren alternatif bir koalisyon kurmak için toplandıklarında, Pirate Partisi'nin kurucusu, platformlarında Bitcoin'in ülkedeki yasallık yolunda en "elverişli" birim olduğunu belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ