Block 2. çeyrekte 1.47 milyar dolar kar açıkladı, ancak BTC ticaret hizmetleri karı, firma fiyat oynaklığı ve tüketici talebi eksikliği nedeniyle bu rakamın sadece 41 milyon dolarını oluşturdu.

Jack Dorsey Liderliğindeki Block, 2.Çeyrek Karında 1.5 Milyar Dolar Açıkladı, BTC Geliri Düştü

Eski Twitter CEO'su Jack Dorsey'in dijital ödeme firması Block Inc., Bitcoin işinin düşen müşteri talebi ve Bitcoin ( BTC ) fiyatlarındaki düşüş nedeniyle düşmesine rağmen, yıllık (YoY) kârının 2. çeyrekte %29 artarak 1,47 milyar dolara ulaştığını gördü.

Finansal hizmetler firması, öncelikle dijital ödeme uygulaması Cash App aracılığıyla BTC alım satım hizmetleri sağlayarak Bitcoin geliri elde ediyor.

Block, işletmenin çeyrekte yıllık %34 düşüşle 1,79 milyar dolarlık Bitcoin geliri elde ettiğini, Bitcoin brüt kârının ise sadece 41 milyon dolar olduğunu ve bunun müşterilerine Bitcoin hizmetleri sağlamanın yüksek maliyetli bir girişim olabileceğini gösteriyor.

Block, Bitcoin gelirindeki düşüşün kripto varlıklarındaki “daha geniş belirsizliğe” atfedildiğini belirterek şunları söyledi:

Bitcoin gelirindeki ve brüt kârdaki yıldan yıla düşüş, temel olarak fiyattaki oynaklığın faydasını fazlasıyla dengeleyen, kısmen kripto varlıkları hakkındaki daha geniş belirsizliğe bağlı olarak, tüketici talebindeki ve bitcoin fiyatındaki düşüşten kaynaklandı.

Ancak Block, BTC kârındaki düşüşün işletmenin daha geniş performansını yansıtmadığını vurguladı. Ayrıca, BTC kârının, “müşteri talebindeki veya Bitcoin piyasa fiyatındaki değişiklikler” nedeniyle zaman içinde dalgalanacağını da kaydetti.

Şirket ayrıca BTC varlıklarında 36 milyon dolarlık bir değer düşüklüğü kaybı fark ettiğini de kaydetti, ancak bu muhtemelen sadece kağıt üzerinde bir kayıp.

ABD muhasebe prosedürleri uyarınca, kripto, bilançolarda maddi olmayan bir varlık olarak sınıflandırılır ve şirketler, söz konusu çeyrekte bir satış yoluyla bir kazanç veya kayıp gerçekleşmiş olsa bile, varlığın fiyatı maliyet esasının altına düştüğünde bir zarar bildirmelidir.

Şirket, 30 Haziran 2022 itibariyle Bitcoin'e yaptığı yatırımın piyasa fiyatlarına göre gerçeğe uygun değerinin 160 milyon dolar olduğunu kaydetti.

Yatırımcılar Block Inc.'in ikinci çeyrekteki performansından etkilenmemiş görünüyorlar, ancak firmanın hisse senedi SQ'su işlemlerde %7,42 düşerek 83$'a oturdu.

Bloomberg bunun şirketin tahmini 53,47 milyar dolarlık işlem hacminin aksine 52,5 milyar dolarlık beklenenden düşük işlem hacmi rapor etmesinden kaynaklandığını ileri sürdü.

Bloktan Bitcoin

Ateşli Bitcoin maxi Dorsey, Block Inc.'in Haziran ayında Bitcoin blok zinciri odaklı Web5 projesini oluşturmak için Web3 modelini atladığını duyurmasından bu yana dijital altın planları konusunda nispeten sessiz kaldı.

Web5, esasen geliştiricilerin DID'ler ve merkezi olmayan düğümler aracılığıyla merkezi olmayan web uygulamaları oluşturmasına olanak tanıyan, merkezi olmayan bir web platformu veya DWP'dir; bu, aynı zamanda, akıllı sözleşme destekli tokenizasyon yerine BTC etrafında oluşturulmuş bir parasal ağa sahip olacaktır.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ