Dorsey ve ekibi, Web3'ü atlamak ve Bitcoin etrafında oluşturulmuş bir Web5'e odaklanmak istiyor.

Jack Dorsey

Dorsey ve ekibi, Web3'ü atlamak ve Bitcoin etrafında oluşturulmuş bir Web5'e odaklanmak istiyor. Dorsey, Web3'ün gerçek ademi merkeziyetçiliğe ulaşamayacağına inanıyor.

TBD (Dorsey'e ait Block'un yan kuruluşlarından biri) tarafından yapılan resmi bir açıklama, şirketin yeni bir merkezi olmayan ağ geliştirmeyi planladığını belirtiyor. Duyuru, Bitcoin'in bu yeni ağın temel taşı olacağını ekledi.

Dorsey Yeni Bir Proje Araştırıyor

Yeni gelişme, Dorsey'in Bitcoin'in internetin evriminde önemli bir rolü olduğuna dair inancını doğruluyor. Web5 olarak bilinen bu yeni proje, Dorsey'in geçtiğimiz Kasım ayında Twitter CEO'luğundan istifa etmesinin ardından en yeni projesi oldu. Topluluktaki mevcut odak, Web3, tokenizasyon ve blok zinciri teknolojisini kullanarak interneti merkezsizleştirir.

Ancak Dorsey ve ekibi, Web5'i kimlik yönetimi için yalnızca Bitcoin ağını kullanan bir sistem olarak dağıtmayı planlıyor. Popüler Twitter kripto üyelerinden Namcios, bir Twitter dizisinde Web5'in arkasındaki ilkeleri açıkladı.

Namcios, bu teknolojiyi oluşturan yazılım bileşenlerinin ayrıntılı bir açıklamasını yaptı. Çeşitli özelliklerin kullanıcı deneyimini geliştirdiğini ve kimlik yönetimini merkezi olmayan bir şekilde mümkün kıldığını açıkladı. Namcios, Web5'in açık, halka açık, izinsiz bir DID ağı olan ion kullandığını ekledi.

Bitcoin ağı yalnızca bu ağa güç sağlar. Bir TBD'nin ürün lideri Mike Brock da, "Herkesin bu yeni ağ hakkındaki düşüncelerini temizlememe izin verin. Kimsenin yatırım yapması gereken bir jetonu yok. ” Projenin geliştiricilerinden Daniel Buchner, “Web5 neredeyse tamamlanmak üzere. Teknik yönlerini neredeyse bitirdik.”

Bitcoin Üzerine Kurulu Bir Web Platformuna Sahip Olmanın Önemi

Web3 Foundation web sitesine göre, DID, dijital kimliği merkezi olmayan ve doğrulanabilir kılan merkezi olmayan bir tanımlayıcıdır. Özünde Web5, geliştiricilerin merkezi olmayan web uygulamaları (DWAS) oluşturmak için kullanabilecekleri merkezi olmayan bir web platformudur.

Ayrıca kullanıcılar, verilerinin sahibi oldukları için kimliklerini kontrol edebilirler. Böylece, kullanıcıların benzer onayları üçüncü taraf şirketlere verme ihtiyacını ortadan kaldırır. Şu anda, üçüncü taraf şirketler, uygulamaların kullanıcı verilerine erişmesi için kullanıcıların onayını alıyor.

TBD prototip belgeleri, geliştiricilerin bu merkezi olmayan web uygulamalarını geliştirmek için DID'leri ve merkezi olmayan düğümleri kullanabileceğini açıklar. Belge ayrıca Web5'te BTC kullanan bir parasal ağ olacağını belirtiyor.

Bu, Dorsey'in BTC'nin nihayetinde çevrimiçi dünyanın yerel para birimi olacağı görüşünü yansıtıyor. Birçok endüstri analisti, Dorsey'in Web5'i geliştirme kararının, Web3'ün gerçek ademi merkeziyetçiliğe ulaşmasının olası olmadığına inandığı için olduğunu iddia ediyor.

Twitter kurucusu, Web3'ün en sesli eleştirmenlerinden ve onun geliştirilmesine yatırım yapanlardan biridir. Geçen Aralık ayında Dorsey, Twitter'da VC'lerin ve ortaklarının Web3'ün gerçek sahipleri olduğunu, bireyler olmadığını belirtti. Ayrıca, “esas olarak başka bir isimle anılan merkezi bir yapıdır” dedi. Bu arada Tesla CEO'su Elon Musk, Jack ve Bitcoin'in Web5 oluşturması mümkün olduğunda Dogecoin'in web69 oluşturabileceğini iddia etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ