Ülkenin merkez bankasındaki üst düzey bir yetkili, Jamaika Bankası'nın 2022'nin ilk çeyreğinde Merkez Bankası Dijital Para birimini (CBDC) piyasaya sürme yolunda olduğunu açıkladı.

Ülkenin merkez bankasındaki üst düzey bir yetkili, Jamaika Bankası'nın 2022'nin ilk çeyreğinde Merkez Bankası Dijital Para birimini (CBDC) piyasaya sürme yolunda olduğunu açıkladı. Banka, yeni kullanıcıları bünyesine katan ve kullanıma sunulmadan önce kalite değerlendirmeleri yapan ticari bankaların sayısını artırmayı hedefliyor.

Jamaika Son Zamanlarda CBDC Çabalarını Hızlandırıyor

Jamaika, son zamanlarda CBDC çabalarını hızlandırıyor ve Başbakan Andrew Holness, dört Jamaikalıdan üçünün beş yıl içinde ulusal dijital para birimini kullanacağını tahmin ediyor. Jamaika Bankası (BoJ), CBDC pilot uygulamasını Mayıs 2021'de başlattı ve Aralık ayında tamamladı . Ulusal sunumun bu yıl ilk çeyrekte olacağını duyurdu. Merkez bankasının finansal piyasalar ve para birimi operasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı Natalie Haynes'e göre, Karayip ülkesi hala bu hedefi tutturma yolunda.

Merkez Bankası, Mart Ayının Sonundan Önce Piyasaya Pürmeyi Planlıyor

Merkez bankasının üç aylık dijital medya brifingi sırasında Haynes, BoJ'nin Mart ayının sonundan önce piyasaya sürülmesini sağlamak için üç gündem üzerinde çalıştığını açıkladı. Birincisi, yeni kullanıcılara yardımcı olabilecek mevduat kabul eden kurumların sayısını artırmak. Şu anda, yalnızca Ulusal Ticaret Bankası yeni kullanıcılara yardımcı olabilir ve yetkiliye göre, sokak satıcılarından berberlere ve kuaförlere kadar 300 yatırımcı şimdiden getirdi. Haynes, çaba övgüye değer olsa da hala yeterli olmadığına inanıyor. BoJ ayrıca, CBDC'yi yasal ihale haline getirecek ve BoJ'yi tek ihraççı olarak belirleyecek olan Jamaika Bankası Yasası'nda değişiklik yapılması için bastırıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ