Japon polisi, 2018'de meşhur 530 milyon dolarlık Coincheck hack'iyle bağlantılı yasadışı işlemlere karıştıkları iddiasıyla 30 kişiyi tutukladı.

Japon Polisi, Coincheck Hack

Japon polisi, 2018'de meşhur 530 milyon dolarlık Coincheck hack'iyle bağlantılı yasadışı işlemlere karıştıkları iddiasıyla 30 kişiyi tutukladı.

Japon polisi, 2018'de gerçekleşen 530 milyon dolarlık Coincheck hackiyle bağlantılı yasadışı işlemlere karıştıkları iddiasıyla 30 kişiyi suçladı. 

Tokyo yetkilileri, tüm kişilerin işlemlerini ülke çapında farklı yerlere kadar izledi. 

Başlangıçta Nikkei, şüphelilerin tutuklandığını veya davalarının savcılığa sevk edildiğini bildirdi. Ancak Kyodo daha sonra tanıdık kaynaklara dayanarak 30 kişinin de tutuklandığını ve şimdi polis gözaltında olduğunu doğruladı.

Şüpheliler, Coincheck'ten çalınan saldırıya uğramış NEM koinlerini sattılar

Polis, siber araştırmacıların yasadışı işlemlere karışan hesapları “geleneksel” kripto borsalarına kadar izlediğini ortaya çıkardı. 

Savcılar, şüphelilerin Coincheck'ten çalınan saldırıya uğramış NEM koinlerini satarak tüm bireylerin kimliğini tespit etmeyi kolaylaştırdığını belirtti. 

Kyodo ayrıca, 30 şüphelinin alım satım işlemlerinin, hırsızlık zamanının döviz kuru kullanılarak 96 milyon doların üzerinde değerinin tahmin edildiğini de ortaya çıkardı. 

Dahası, yetkililer, kişilerin bu tür kripto paraların hack olayına ait olduğunu bildiklerini belirtti. Tokyo Metropolitan Polis Departmanı, halen soruşturma aşamasında oldukları için şüphelilerin kimliklerini açıklamadı.

Japon polisi, büyük hack'le ilgili iki şüpheliyi tutukladı

Mart 2020'de, Masaki Kitamoto ve Takayoshi Doi olarak tanımlanan iki hacker, Japon polisi tarafından tutuklandı. 

Kitamoto yanlış yaptığını itiraf etti; Coincheck’in hackinden 19 milyon dolardan fazla para çaldığını iddia etti. 

Daha sonra yetkililer tarafından ek suçlamalar yapıldı. Bilgisayar korsanları, 26 Ocak 2018'de Coincheck'ten 523 milyon NEM'i cebe indirdi. 

O zamanlar, kripto paraların tahmini değeri 530 milyon dolardı ve o zamandan beri düşüşte.

Bugün çalınan tokenlar sadece 38 milyon dolar değerinde. Coincheck hırsızlığı, Mt.Gox’un 460 milyon dolarlık hacklemesi ile birlikte kripto para birimi endüstrisindeki en büyük hırsızlık olmaya devam ediyor. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ