Kripto para birimi ve blockchain işlemleriyle ilgili kara para aklama karşıtı düzenlemeler Doğu Asya'da olumlu bir sonuç alıyor olabilir.

Japonya’dan Yeni Rapor: 2019

Kripto para birimi ve blockchain işlemleriyle ilgili kara para aklama karşıtı düzenlemeler Doğu Asya'da olumlu bir sonuç alıyor olabilir.

Japon gazetesi Nikkei tarafından 3 Mart'ta yayınlanan bir makaleye göre, Japonya Ulusal Polis Teşkilatı, kara para aklama veya diğer yasadışı işlemleri içeren finansal kurumlara karşı 537 davada suç duyurusunda bulundu. Bu davalar, 2019 yılında polise bildirilen toplam 440.492 şüpheli işlemden kaynaklanıyor.

440.492 işlemden 300.786 işlemden elde edilen verilerin soruşturma zeminine sahip olduğu belirlenmiştir. Bildirilen tüm şirketler arasında bankalar gibi mevduat kurumları tüm vakaların % 80'ini oluştururken, bunu % 5,6 ile kredi kartı şirketleri izlemektedir.

Teknolojik gelişmeler Japonya'da kara para aklama vakalarını rapor etmeyi kolaylaştırdı, aynı zamanda insanların yasadışı işlemler yürütmek için yeni yollar bulmasını sağladı. Ancak, Japonya'da bildirilen vakaların sayısı hızla artmasına rağmen, suçlamalarla sonuçlanan yüzde azalmaya devam ediyor.

Japonya Ulusal Polis Ajansı, 2019 yılında yasadışı işlemler hakkında her zamankinden daha fazla olay raporu olduğunu söyledi. Bir önceki yıl 417.465 vaka vardı.

Kara Para Aklama Raporlarındaki Artışın Sorumluluğu

Japon ceza adalet sisteminin yargılanma kararını takiben % 99'luk bir mahkumiyet oranı konusundaki itibarı göz önüne alındığında, yasadışı kripto işlemleri ile suçlanan davaların yüzdesi oldukça düşük görünmektedir.

 Kripto benimsenmesi büyümeye devam ettikçe ve kripto para birimi için kullanım vakalarının sayısı arttıkça, yüzde bazında yasadışı işlemler azalmaya devam ediyor. 2019 için Ulusal Polis Ajansı, kara para aklamayı içeren şüpheli işlemlerin rapor edilmesindeki artışı finansal kurumların ek gözetimine bağladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ