Reuters tarafından yayınlanan bir habere göre Japonya, dijital para birimini çıkarma planları yapan ülkeler arasına katılmış durumda.

Japonya Dijital Parasını Çıkarmaya Hazırlanıyor

Reuters tarafından yayınlanan bir habere göre Japonya, dijital para birimini çıkarma planları yapan ülkeler arasına katılmış durumda.

Japonya Dışişleri Bakanı Norihiro Nakayama konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, dijital yen’in Japonya’yı finans dünyasındaki küresel gelişmelere karşı güncel tutacağını ve hükümet ile özel şirketler arasında ortak bir çalışma yürütülmesini sağlayacağını vurguluyor. Gelişme ayrıca her beş satın alımdan dördünün nakit olarak yapıldığı Japonya’nın, komşularıyla yürüteceği faaliyetler ve ilişkiler için de son derece faydalı bir adım olarak öne çıkıyor.

Bakan Nakayama, geçtiğimiz yıl Çin’in dijital yuan faaliyetlerini başlatmasının ardından Japonya’nın bu tarz girişimlere karşı önlemler alması gerektiğini vurgulamıştı. Japonya Maliye Bakanı Taro Aso ise Çin’in, yuan’ı gelişmekte olan ekonomilerde kabul gören bir para birimi haline getirme planlarına yönelik endişelerini ifade etmişti.

İktidardaki Liberal Demokrat partiden bir grup milletvekili, dijital yen konusuna dair tekliflerini önümüzdeki ayın başında Japonya hükümetine sunmayı planlıyor. Japonya Merkez Bankası, dijital para birimlerinin potansiyel durumlarını değerlendirmek amacıyla geçtiğimiz hafta bir araya gelmişti. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ