Japonya Kripto Para Borsası Lisansları Çıkarıyor.

ICO'ların yasaklanması ve dijital para ticaretinin zayıflamasına gayet gösteren Çin ve Güney Kore'nin tam aksine, Japonya Finansal Hizmetler Kurumu (FSA), 11 kripto borsa şirketinin ülkede döviz işlemi yapmasını onayladı.

Borsaların lisanssız bu noktada  çalışmasına izin verilmektedir, ancak sanayinin düzenlenmesi, dolandırıcılıkla mücadele ve güncellemeler zaman zaman yapılacaktır.

FSA yetkilileri söylüyor: “Yeni düzenlemeyle Tokyo, fintech yeniliklerini destekleme ihtiyacı ile yatırımcıları korumak için olan ihtiyacı dengelemeyi hedeflemiştir.”

Lisans elde etmek için şirketler, müşteri hesaplarının ayrılması ve güçlü bilgisayar sistemleri oluşturma da dahil olmak üzere bir takım  gereksinimleri yerine getirmek zorunda kalacaklar.

Bu sanayinin yetkilileri, yeni uygulamaların Japonya hükümetinin Bitcoin'i yasal olarak Nisan ayında geri kabul ettiği gibi, hem de en iyi Bitcoin ticaret piyasası olma konumunu daha da güçlendireceğine inanıyorlar.

Bu aynı zamanda başka bir Mt.Gox skandalından kaçınmak için yapılan çaba olarak da değerlendirile bilir. Tokyo merkezli Bitcoin borsası dünyada en büyük borsa idi- 480 milyon doların kaybolmasına ve kurucusu Mark Karpelin faliyeti 2014'te durdurmaya karar verene kadar... O veri manipulasyonu üzerinden duruşma yaptı.

FSA, onay isteyen kripto döviz operatörlerinden gelen 17 lisans başvurusunun incelendiğini bildirmiştir.

Kaynak;
https://cointelegraph.com

 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ