Japonya'nın iktidardaki Liberal Demokrat Partisi üyeleri hükümeti ülkede merkez bankası dijital para birimini çıkarmayı düşünmeye çağırıyor.

Japonya Liberal Demokrat Partisi Hükümeti CBDC Yayınlamayı Düşünmeye Çağırıyor

Japonya'nın iktidardaki Liberal Demokrat Partisi üyeleri hükümeti ülkede merkez bankası dijital para birimini çıkarmayı düşünmeye çağırıyor.

Yerel haberlere göre, Japonya'nın iktidardaki Liberal Demokrat Partisi için politika yapıcılar hükümetten merkezi bir dijital para basmaya hazırlanmasını isteyen bir teklifte bulundular. Rapora göre milletvekilleri teklifi yakında Başbakan Shinzo Abe'ye sunacaklar.

Daha önce, Japonya Merkez Bankası, ülkede merkezi bir dijital para biriminin yayınlanmasını incelemek için bir araştırma ekibi kurduğunu açıkladı. Kanada Bankası, İngiltere Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Sveriges Riksbank ve İsviçre Ulusal Bankası dahil olmak üzere beş diğer banka, CBDC'lerle ilgili bilgi ve araştırmaları paylaşmak üzere bir grup kuran Bank for International Settlements’ın üyesidir.

 Daha önce de belirtildiği gibi, Çin bu yıl aralarında çok beklenen ulusal dijital para birimini piyasaya sürmek istiyor. Çin Halk Bankası'nın ulusal dijital para birimini beklenenden daha erken başlatması bekleniyor. Çin merkez bankası, geliştirme sürecini tamamlamak için birkaç büyük özel şirketle birlikte çalıştı ve CBDC serbest bırakılmadan önce uygun mevzuat üzerinde çalışıyor. Koronavirüs salgını sonrasında banka CBDC verme sürecini durdurmuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ