Japonya Merkez Bankası Başkanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Japonya'nın Merkez Bankası Dijital Para birimi (CBDC) çıkarmanın teknik yönleri konusunda küresel bir standart oluşturmak için Avrupa ve ABD ile işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Japonya'nın Merkez Bankası Dijital Para birimi (CBDC) çıkarmanın teknik yönleri konusunda küresel bir standart oluşturmak için Avrupa ve ABD ile işbirliği yapması gerektiğini söyledi. Dünyanın dört bir yanındaki birçok merkez bankası, ulusal dijital para birimleri üzerinde aktif olarak çalışıyor.

Japonya Merkez Bankası Henüz CBDC Hakkında Bir Karar Vermedi

Japonya Merkez Bankası (BOJ) henüz kendi CBDC'sini yayınlayıp çıkarmama konusunda bir karar vermemiş olsa da, deneyler ve birinin belirli tasarımları üzerinde müzakere etmek için bir plan üzerinde ilerliyordu ve Başkan Haruhiko Kuroda parlamentoya söyledi. Bir milletvekili tarafından Japonya'nın 2026 civarında bir CBDC yayınlayıp yayınlayamayacağına karar verip veremeyeceği sorulduğunda Kuroda, "Şahsen, bence durum bu." dedi. Kuroda, Japonya'nın CBDC yayınlayıp çıkarmayacağına ilişkin nihai kararın BOJ, hükümet ve özel kuruluşlar arasındaki yakın istişareden sonra verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Tokyo, Çin'in Dijital Yuanını İhraç Etmedeki Hızlı Gelişimini Yakından İzliyor

Aynı parlamento oturumunda, Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Çin'in Dijital Yuan ihraç etme konusundaki hızlı gelişimini yakından izlediklerini söyledi. CBDC'lerde küresel bir lider olan Çin, Japonya dahil 7 ulustan oluşan Grup'tan çok daha hızlı hareket etti. Çin Merkez Bankası, geçen hafta Pekin Kış Olimpiyatları ziyaretçilerine Dijital Yuan ödeme hizmetleri sunmaya hazır olduğunu söyledi. BOJ, CBDC üzerindeki deneyinin ilk aşamasına geçen yıl Nisan ayında başladı ve bu yıl ikinci aşamaya geçmeyi planladı. Ancak Merkez Bankası, Dijital Yen ihraç etmek için acil bir planı olmadığını söyledi. Varsa pilot programlar en erken 2023 yılına kadar yapılmayacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ