Japonya Merkez Bankası kısa süre önce bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC)’yi piyasaya sürmenin yasallaştırılması üzerinde çalıştığını açıkladı.

Japonya Merkez Bankası, CBDC İle İlgili Bir Rapor Yayınladı

Japonya Merkez Bankası kısa süre önce bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC)’yi piyasaya sürmenin yasallaştırılması üzerinde çalıştığını açıkladı. BoJ Finansal Araştırma Enstitüsü, Kasım 2018'de CBDC üzerine bir Hukuki Sorunlar Çalışma Grubu kurdu.

Japonya Merkez Bankası son zamanlarda bir dijital Yen piyasaya sürmenin yasallıklarına değinen bir rapor yayınladı. Japonya, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) vermeyi düşünen tek ülke değil. Komşu ülke Çin’in önümüzdeki yıl ulusal dijital para birimini başlatması bekleniyor.

Japonya, Çin’in izlerini takip ediyor mu?

Japonya Merkez Bankası tarafından CBDC ile ilgili yayınlanan rapor, ülkede CBDC’nin ihracını çevreleyen yasal konuları incelemekte. Ayrıca, ülkenin yasal çerçevesi içinde ulusal bir dijital para biriminin uygulanmasından doğabilecek yasal sorunları da tartışmakta. Rapor, ulusal dijital para birimini yasal hale getirmek için mevcut yasaları gözden geçirmenin gerekli olduğunu göstermekte.

Yakında CBDC’yi Piyaya Sürmeyi Planlamıyor

Temmuz ayı başlarında başkan yardımcısı Masayoshi Amamiya, ülkenin merkez bankasının merkez bankası destekli bir dijital para birimi ihraç etmekten uzak olduğunu söyledi. Ancak bankanın araştırma yapmaya ve dijital para birimlerini incelemeye devam edeceğini belirtti. Raporda, yasal paranın mevcut yasa uyarınca banknotlarla ve parayla sınırlı olduğunu ve banknotların yorumlanmasında CBDC gibi elektronik para birimlerinin dahil edilmesinin zor olduğu belirtilmekte. ABD, Rusya, Türkiye ve Kanada da CBDC’leri inceliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ