Japonya Merkez Bankası, gelecek yıl kendi merkez bankası destekli dijital para birimini nasıl çalıştıracağını denemeye başlayacağını söyledi.

Japonya Merkez Bankası Gelecek Yıl Bir CBDC Denemeye Başlayacak

Reuters haberine göre bu hareket, Japonya Merkez Bankası da dahil olmak üzere yedi büyük merkez bankasının esneklik gibi bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) temel özellikleri olarak gördükleri bir duyuru ile birlikte geldi.

Duyuru, yeni Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’nın bu sektörde rekabet gücünü artırmak için dijitalleşmeyi ve idari reformu teşvik etmeye odaklanmasıyla da uyumlu. Bir CBDC, ülkedeki küçük işletme fikirlerini artırmaya da yardımcı olabilir.

"Buradan 7 BTC hoşgeldin bonusu ile kripto bahislerine göz atın"

 CBDC konusundaki yaklaşımını ortaya koyan bir raporda Japonya Merkez Bankası, Nisan 2021'de başlayan mali yılın başlarında, CBDC'lerin temel işlevlerine ilişkin deneylerin ilk aşamasını yayınlama ve dağıtım gibi ilk aşamasını gerçekleştireceğini söyledi. Merkez bankasının, şirketler ve haneler de dahil olmak üzere genel halk arasında yaygın olarak kullanılması amaçlanan genel amaçlı CBDC'leri nasıl yayınlayabileceğini daha yakından inceleme çabalarının bir kısmı. Japonya Merkez Bankası ayrıca, şirketlerin ve hanelerin doğrudan BOJ'da mevduat bulundurması yerine, merkez bankası ve son kullanıcılar arasında aracı olarak finansal kurumların ve diğer özel kuruluşların hizmet vermesini planlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ