Japonya Merkez Bankası, insanların zaten daha iyi seçenekleri olduğu için yeşil ışık yakmadan önce dijital Yen fikrini daha fazla keşfetmesi gerektiğini söyledi.

Japonya Merkez Bankası, Halkın İlgisizliği Nedeniyle CBDC Planlarını Rafa Kaldırdı

Japonya Merkez Bankası (BoJ) , hükümetin şu anda bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) serbest bırakmasının teknik olarak mümkün olmadığı sonucuna vardı.

Nakit Japonya'daki her şeyi yönetiyor

Diğer birçok merkez bankası gibi, Japonya Merkez Bankası da 2021'de Yen destekli bir CBDC fikriyle flört etmeye başladı ve projenin ikinci test aşaması Nisan ayında başladı.

Banka birçok düşük maliyetli, verimli internet bankacılığı hizmetine ve dijital ödeme aracına zaten yaygın erişime sahip oldukları için Japon vatandaşlarının çoğunluğunun CBDC'leri umursamadığını ortaya koydu. Sadece bu değil, mevcut ödeme portalları, kullanıcılarına daha sonra alışveriş/takas için kullanılabilecek ödeme noktaları gibi kripto paranın şu anda rekabet edemeyeceği avantajlar sağlıyor. 

Japonya'da nakit ihracı yüksek, bu ülkenin nominal gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık %20'sini oluşturuyor.

Dijital ödeme yöntemlerinin yükselişine rağmen, özellikle Japonya'nın eski demografisi arasında nakit kullanımı baskın olmaya devam ediyor. Ülke nüfusunun kabaca üçte biri 65 yaş ve üstü.

Japonya'nın nakit dolaşımı kısmen, sıradan perakende banka hesapları için 2017'den bu yana yaklaşık yüzde 0,001'de kalan uzun süredir devam eden düşük perakende mevduat faiz oranı nedeniyle artıyor. Sonuç olarak, nakit, banka mevduatlarına somut bir alternatif haline geldi ve bu nedenle Japonya'nın nakit biriktirme eğiliminin arkasındaki temel itici güç oldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ