Japonya'daki mali ve para otoriteleri kendi dijital paralarını yaratma sürecini hızlandırıyor.

Japonya’nın Finansal Otoriteleri Ulusal Kripto Para Birimini Tartıştı

Japonya'daki mali ve para otoriteleri kendi dijital paralarını yaratma sürecini hızlandırıyor. Maliye Bakanlığı, Japonya Bankası ve Finansal Hizmetler Ajansı, bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatmadan önce net bir vizyon oluşturmak için açıklanmayan sayıda toplantı yapmış durumda.

Japonya Banka Destekli Kripto Para Birimi İçin Hazırlanıyor

Yakın tarihli bir yerel rapor BOJ, FSA ve MOF tarafından yapılan toplantılar hakkında bilgi vermekte. Belgeye göre, ülkenin en önde gelen finans yetkilileri dijital para birimini başlatmanın potansiyel avantajlarını ve dezavantajlarını tartıştı.

Merkez bankası dijital para biriminin (CBDC), sınır ötesi finansal işlemler ve daha kolay erişim nedeniyle Japonya'nın çevrimiçi varlığını güçlendirebileceğine inanıyorlar. Bununla birlikte, para otoriteleri de yasadışı kullanım olasılığını ortaya çıkarmakta. Onlara göre, dijital paralar kara para aklama ve diğer mali suçlar için fırsatlar yaratabilir.

Raporda, son toplantıya uluslararası ilişkiler maliye bakan yardımcısı Yoshiki Takeuchi, FSA uluslararası ilişkiler bakan yardımcısı Ryozo Himino ve BOJ uluslararası ilişkiler müdürü Shinichi Uchida'nın katıldıkları belirtiliyor. Tüm konular arasında, dijital para biriminin mevcut dolar merkezli küresel finansal sistemi nasıl etkileyeceği tartışıldı.

Haruhiko Kuroda, bir CBDC'nin başlatılmasının çeşitli gereksinimlere uymak için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyduğuna inanıyor:

“Artan bir ihtiyaç olduğunda uygun bir şekilde hareket edebilmemiz için araştırma ve incelemeyi teknik ve yasal perspektiflerden geliştiriyoruz.”

Japonya’nın CBDC Etkinliği

Bu ayın başlarında Japonya, bir CBDC oluşturulması için hazırlanmış teklifler yayınlayacağını kaydetti. Hareket, Çin'in bu alandaki ilerlemelerine doğrudan bir tepki olarak ortaya çıktı. Ülkenin iktidar partisinin kıdemli bir milletvekili olan Norihiro Nakayama, Japonya'nın yeterince rekabet etmek istiyorsa ABD'ye ihtiyacı olduğunu açıkladı:

ABD olmadan Çin'in mevcut rezerv para birimine ve uluslararası yerleşim sistemine meydan okuma çabalarına karşı koyamayız. ”

Japonya, İngiltere, İsveç, İsviçre ve Euro bölgesinin merkez bankaları özel bir gruba girecek. Birincil amacı, kendi kripto para birimlerini başlatmak için potansiyel ihtiyaç vakalarını incelemektir.

 Her halükarda, birçok merkez bankası dijital para birimleri açısından gittikçe daha ciddi hale gelmekte. Dün haberler İsveç'in zaten ulusal bir kripto para birimini test ettiğini gösterdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ