Japonya parlamentosu, ülkedeki stablecoin'leri düzenlemek ve yatırımcıları korumak için özel olarak hazırlanmış bir yasa tasarısını onayladı. Yeni mevzuat, algoritmik stabilcoin terrausd'nin son çöküşünden sonra tanıtılan ilkler arasında yer alıyor.

Japonya, Stabilcoinler İçin Yasal Çerçeve Oluşturan Mevzuatı Kabul Etti

UST Çöküşünden Sonra Japonya'da Stablecoin Yasası Onaylandı

Japonya'daki milletvekilleri, stablecoin'lerin yasal statüsünü belirlemek için tasarlanmış bir yasa tasarısını onayladı. Bloomberg Cuma günkü oylamanın ardından, mevzuatın yazarlarının bu kripto para birimlerini etkin bir şekilde dijital para olarak tanımladığını bildirdi.

Yeni yasa ile Japonya, geçen ay terrausd (UST) stablecoin ve onun kardeş kripto para birimi terra'nın (LUNA) çöküşünden sonra böyle bir çerçeve geliştiren ilk büyük ekonomilerden biri oldu . Gelişme, büyük bir pazar düşüşüne ve stablecoin'lere olan güvenin kaybolmasına neden oldu.

Yasa koyucular tarafından onaylanan hükümlere göre, sabit paralar Japon yenine veya başka bir yasal ihaleye sabitlenmeli ve sahiplerine bunları nominal değerde kullanma hakkını garanti etmelidir. Japonya'da yalnızca lisanslı bankalar, kayıtlı para transfer acenteleri ve güven şirketleri bunları ihraç edebileceklerdir.

Bir örnek, Mitsubishi UFJ Trust ve Banking Corp.'un dolaşıma sokmayı planladığı bir stablecoin'dir. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc.'in bankacılık birimi, Progmat Coin'inin yen tarafından tamamen destekleneceğini ve geri alınabileceğini açıkladı.

Ancak Japonya'nın yeni mevzuatı, tether (USDT) veya algoritmik stablecoin'ler gibi denizaşırı ihraççılardan gelen varlığa dayalı mevcut sabit paraları ele almıyor. Raporda, Japonya'nın dijital varlık borsalarının şu anda bu tür kripto para birimlerini listelemediği belirtiliyor.

Önde gelenleri USDT , Circle'ın usd madeni parası (USDC) ve binance usd'yi (BUSD) içeren sabit paraların toplam değeri 160 milyon doların üzerinde. Sahipleri için sözde güvenli olmalarına rağmen, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, terrausd patlamasıyla vurgulanan tüm kripto pazarındaki rolleri nedeniyle bu tür kripto varlıkları için düzenlemeleri benimsemeye çalışıyorlar. Yatırımcı korumasının sağlanması diğer bir önemli husustur.

Japon parlamentosu tarafından kabul edilen yeni yasal çerçeve bir yıl içinde yürürlüğe girecek. Bu arada, ülkenin Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), önümüzdeki aylarda stablecoin ihraççılarının faaliyetlerini düzenleyen düzenlemeler getirmeyi planlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ