Japonya

Japon Finansal Hizmetler Dairesinin kripto para alışverişi yapmak için kayıtlarını onaylamasını beklediği bildirilen 100'den fazla şirket var. Sadece 16 borsanın Japonya'da lisanslandığı halde, ajans şu an için bir lisans olmadan başka bir 16 kişinin çalışmasına izin verdi. Bununla birlikte, yalnızca yeterli güvenlik ve müşteri koruma önlemlerine sahip olanlar onaylanacaktır.

Business Insider Japan'a göre, bu şirketler büyük bankalar, aracı kurumlar ve büyük FX şirketlerini içeriyor. Yomiuri Shimbun gazetesi,  ayrıntıları şöyle dile getirdi:

"100'den fazla firma, FSA'yı kendileri ile meşgul eden kripto para borsası işine girmeyi planlıyor."

100'den fazla firma Japonya'da kripto borsası sektöründe atılım gerçekleştirmek için lisans arıyor. Japonya, geçen yılın Nisan ayında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini bir ödeme yöntemi olarak yasalaştırdı. Kripto borsalarının FSA'ya kaydolması gerekiyor. Ajans geçen yıl Eylül ayında lisans vermeye başladı. Bitplayer, Bitpoint, Bitbank, GDO Coins ve Quoine gibi şimdiye kadar 16 kripto borsasının lisansı mevcut.

Diğer birçok şirket, Japonya'nın en popüler sohbet uygulamasını çalıştıran Line Corp da dahil olmak üzere, FSA'dan bir lisans başvurusunda bulundu. Şirket, popüler değişimden sonra beş gün içinde, kripto alanına girme planlarını açıkladı. Coincheck, 58 milyon Yen (~ 583,000 dolar) değerinde NEM saldırıya uğradı ve kitlesel medyada ve çok sayıda sınıf davasında dava açtı. Line Corp başkanı Takeshi Idezawa geçtiğimiz günlerde "Güvenli güvenlik önlemleri alacağız" dedi.

Yarı lisanslı borsaları yeniden değerlendirmek

Tam lisanslı 16 kripto borsasına ek olarak, FSA diğer 16 şirketin kripto para birimleri için "yarı lisanslı" olarak çalışmalarına izin verdi.

Yomiuri Shimbun, 100'den fazla firma, Japonya'da kriptokrasi borsasına girebilmek için lisans arıyor:

"Yarı lisans, kripto para borsaları için özel bir kategoridir. FSA, kayıt sistemi kurulmadan önce başlatılan alışveriş işlemlerinin yapılmasına izin veriyor."

Bununla birlikte, Coincheck'in hacklenmesi ajans tartışmasını, kripto para birimlerinin yarı kripto para borsalarının kayıt edilmesine izin verip vermeyeceğine karar verdi. Ajans, borsaların yerinde incelenmesini ve uygun güvenlik ve müşteri koruma tedbirlerini alıp almamalarını inceleyeceğini açıkladı ve belirtti:

"Ajans, güvenlik önlemlerini almayan ve müşterilerin varlıklarını düzgün bir şekilde yönetemeyen firmalar için kayıt reddetmeye hazırlanıyor ancak bu, kripto para borsaları ve kullanıcıları için bir gerilime neden olabilir."

Habere göre, mevcut yasa, yarı işletmecilerin tam bir lisans almadan ne kadar süreyle iş yapmaya devam edebileceklerini belirtmiyor. Ajans, geçen yılın nisan ayında yürürlüğe giren gözden geçirilmiş yasanın yürürlüğe girmesinden yaklaşık bir yıl sonra, kayıtdışı operatörlerin hâlâ iş hayatına girmesine izin vermenin kullanıcı koruması açısından istenmediğini belirtti.

Yeterli güvenlik sağlanmalı

FSA'ya yakın bir kaynak, yarı lisanslı firmaların yeterli güvenlik ve müşteri koruma önlemlerine henüz sahip olmadıklarını ve bu nedenle lisans almalarını zorlaştıracağını haber kanalına anlattı. Kaynağa göre, durumlarını çabucak iyileştirmek için başarısız olanlar için "ayrıntılı mevzuat uyarınca kayıtlarının reddedildiğini FSA onlara bildirmeyi düşünüyor" diye vurgulayan yayın şöyle devam ediyor:

"Bununla birlikte, bu işletmecilerin zaten müşterileri olduğu için, bu tür bildirimlerin dağıtımının, FSA'nın yüksek sesle davranmakta ve müşteriler arasında kargaşaya neden olduğuna dair eleştirilere neden olabileceği endişeleri bulunmaktadır."

Bütün bu şirketlerin kripto alışverişlerini yapmak için başvurmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? FSA'nın ne yapması gerektiğini düşünüyorsunuz?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ