Bir Japon mahkemesi, web sitesi ziyaretçilerini kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılımlarıyla enfekte eden bir kişinin hesap vermesini sağladı.

Japonya

Bir Japon mahkemesi, web sitesi ziyaretçilerini kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılımlarıyla enfekte eden bir kişinin hesap vermesini sağladı.

Yerel günlük haber merkezi Mainichi'nin 7 Şubat'ta bildirdiğine göre, Tokyo Yüksek Mahkemesi, ismi açıklanmayan adam hakkında verilen beraat kararını bozdu.

Ziyaretçiler Kötü Amaçlı Yazılımlardan “Haberdar Değil”

Orijinal iddianameye göre, 32 yaşındaki web tasarımcısı Coinhive madencisini Ekim 2017'de kendi web sitesine kurdu. Bir ay boyunca ziyaretçilerin cihazlarını kendi yararı için kripto para madenciliği yapmak için kullanıyordu.

Adam daha sonra Mart 2018'de yasal sonuçlarla karşılaştı, ancak sonuçta cezadan kaçındı. O sırada üyeler, suçlamadan önce onu uyarmanın başarısız olduğunu açıkladılar. Ancak Yüksek Mahkeme aynı fikirde değildi.

Yargıç Tsutomu Tochigi."Ziyaretçiler (madencilik programı) hakkında bilgilendirilmedi veya reddetme şansı verilmeli idi” ifadesini kullanıyor.

Web sitesi sahibinin Coinhive'ın aktif olduğu kısa süre boyunca yasadışı yollardan ne kadar kazandığı bilinmemektedir.

Coinhive Çoktan Gitti Ama Tehdit Devam Ediyor

Coinhive'ın kendisinin geçtiğimiz yıl ekonomik olarak iflas ettiği ifade edilmişti.

Servetleri, saldırganların gizli faaliyetleri gerçekleştirmek için kullandığı madencilik programlarının gözdesi olan gizlilik odaklı altcoin Monero (XMR) ile yakından bağlantılı görünüyordu. Monero, 2018'de önemli bir değer düşüşü yaşarken, hard fork Coinhive için işleri daha da karmaşık hale getirdi.

Buna karşılık, o tarihte bildirilen istatistikler, Mayıs 2018 itibariyle 300'den fazla web sitesinde aktifti.

 Kriptojacking dünya çapında ciddi bir sorun olmaya devam ederken, Interpol geçen ay bir siber güvenlik firması Trend Micro ile sorunu çözmek için yeni bir teklifte ortaklık kurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ