Japonya, siber suçlara karşı daha etkili çözümler sunabilmek için yeni bir siber suçlarla mücadele birimi açtı.

Japonya

Routers tarafından yapılan bir habere göre, Japonya'ya siber suçlara karşı daha etkili ve kesin çözümler sunabilmek adına yeni bir "Siber Suçlarla Mücadele" birimi açıldı. Birimde toplamda 6 adet bölüm oluşturulacak ve işbirliğini daha da kuvvetlendirmek amaçlanacak. Birimde 500 kişi çalışacak.

Japonya'nın bu hareketi, geçmişte büyük bir iz bırakan Coincheck borsasının 532 milyon değerindeki kripto paranın hacklenmesinden sonra gelmesi, Japonya'nın kripto parala ve güvenliğe verdiği önemi gösteriyor. Polisler, Coincheck'in 532 milyon değere sahip olan NEM para biriminin izlerini sürdü ve Tokyo'da bir kişiyi göz altına aldı. Mart ayının ortalarında ise, çalınan NEM para biriminin %40'ının Japonya ve Kanada'daki borsalarda aklandığı öne sürülüyor.

Japon Polisi, Haziran 2017'den bu yana 70 bine yakın siber saldırı ihbarı aldı. Aralık 2017'de yapılan bir araştırma da piyasada 200 bine yakın sahte alışveriş sitelerinin olduğunu gözler önüne seriyor. Japonların siber suçlar ile mücadelesi için 10 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı.

Japonların bu yeni bir siber suç birimi açması, Japonların kripto parayı ne kadar ciddiye aldığını açıkça gösteriyor. Özellikle Japonya bir yana, dünya genelinde kripto paraların teknolojisinden dolayı bir çok saldırı girişimi olduğu aşikar. Hacker'lar her zaman büyük oynuyor ve hedef olarak çoğunlukla hacmi yüksek borsaları seçiyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ