Japonya Bankası Valisi Haruhiko Kurado, daha önce bankanın kripto varlıkları üzerinde araştırma yaptığını ve bankanın dijital para birimi niyetinde olmadığını dile getirdi.

Japonya

Birçok ülkenin kripto para birimlerini ve blokzinciri teknolojisini anlama ve benimseme yolunda ilerlemesine rağmen, Japonya çekimser yaklaşmaya devam etti. Japonya Bankası Valisi Haruhiko Kurado, daha önce bankanın kripto varlıkları üzerinde araştırma yaptığını ve bankanın dijital para birimi niyetinde olmadığını dile getirdi. Son konuşmasında ise Kurado, ülkedeki devlet destekli dijital paralara karşı bir talebin olmadığını belirtti.

Kurado, bu açıklamayı 4 Aralık'ta Finans Endüstrisi Bilgi Sistemleri Merkezi'nin 35. yıldönümü için yapılan sempozyumda bahsetti. Vali, özel global stabilcoins'in yarattığı zorlukları kaydederek şunları söyledi:

“Bununla birlikte, kara para aklama, siber güvenlik, veri koruması ve tüketici ve yatırımcı koruması ile ilgili çeşitli zorluklar ve riskler doğru şekilde ele alınmadıkça, kullanıcılar GSC'lerin faydalarını sürekli olarak takdir edemezler. GSC'lerin yayılmasının finansal sistem ve para politikasının aktarılması üzerinde önemli etkileri olabilir. ”

Vali, Japonya’da ödenmemiş olan nakit miktarının arttığını ve halktan bir stabilcoin talebinin neredeyse hiç bulunmadığını da söyleyerek devam etti:

 “Japonya'da, ödenmemiş nakit miktarı hala artıyor ve şu anda CBDC'ye halktan bir talep olduğu görünmüyor. Bununla birlikte, Japonya Merkez Bankası, gelecekte CBDC 13'e ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıkmaya hazır olmak için bu konuda teknik ve yasal araştırmalar yürütmektedir. Banka ayrıca CBDC'lerin finansal aracılık üzerindeki etkisini incelemelidir.

Kuroda ayrıca, facebook'un kripto parası olan libra hakkında da konuştu, ancak yasallaştırılacağı ve tekniklere dikkat edildiğinde yardım edebileceğini belirtti. Yasal, düzenleyici ve gözetim zorlukları ve riskler ele alınana kadar hiçbir GSC'nin faaliyete geçemeyeceğini vurgulayarak sözlerini bitirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ