TEPCO Power Grid, ülke genelinde Bitcoin madenciliği yapmak için fazla gücünden yararlanmaya karar verdi.

Japonya

TEPCO Power Grid, ülke genelinde Bitcoin madenciliği yapmak için fazla gücünden yararlanmaya karar verdi. Rapora göre, yan kuruluşu Agile Energy X aracılığıyla Bitcoin madenciliği ile fazla gücünü paraya çevirmek, ekstra gelir elde etmek için bir seçenek oldu.

Japonya'nın en büyük elektrik şirketi olan Tokyo Electric Power Company (TEPCO) Power Grid, ülke genelinde Bitcoin madenciliği yapmak için fazla gücünden yararlanmaya karar verdi. Rapora göre bu, yerel bir yarı iletken şirketi TRIPLE-1 ile ortaklaşa yapılacak. TEPCO, Fukuşima nükleer reaktörünün arkasındaki yardımcı programdır.

2011 yılında Japonya'da binlerce kişinin ölümüne neden olan korkunç deprem ve tsunamide soğutma sistemlerinin bir kısmının devre dışı kaldığı hatırlanabilir. Bu, üç reaktörün erimesine neden oldu. 2012 yılında elektrik şirketi, felaketi önlemek için daha güçlü önlemler almadığını kabul eden bir rapor yayınladı.

Şiddetli kazalara karşı yeni önlemler alınırsa, mevcut fabrikalarda güvenlik sorunları olduğu endişesinin ev sahibi topluluklarda yayılacağına dair endişeler vardı.

Şimdiye kadar TEPCO, kazadan tamamen kurtulmak için mücadele ediyor. Mağdurlara bugüne kadar yapılan tazminatlar, karlılığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olmuştur. Rapora göre, yan kuruluşu Agile Energy X aracılığıyla Bitcoin madenciliği ile fazla gücünü paraya çevirmek, ekstra gelir elde etmek için bir seçenek oldu. Bir rapor, Agile Energy X'in bu amaçla 11 Kasım'da TRIPLE-1 ile bir mutabakat zaptı imzaladığını ortaya çıkardı.

Küresel Enerji Şirketleri Bitcoin Madenciliği Kervanına Katılıyor

İşbirliği, TRIPLE-1'in yarı iletkenleri ile yenilenebilir enerjiden elde edilen fazla elektriği yeniden kullanırken, Agile'ın veri merkezlerini Japonya genelinde dağıtmasını gerektiriyor. Raporlara göre, bir pilot proje çoktan başladı.

Ekipman 1.500 kW ölçeğinde büyük miktarda güçle çalıştırıldığında sistem davranışını ve elektrik şebekesi üzerindeki etkisini doğrulamak için deneylere başladık ve ekipmanın normal şekilde çalışabileceğini doğruladık. Bu projede kullanılan hesaplamalı bilgisayarlar için TRIPLE-1'in en son işlem teknolojisi kullanılacak ve son derece yüksek güç performansına sahip yarı iletkenleri özel olarak tanıtacağız.

Rapor ayrıca, düşük çevresel etkiye sahip enerji tasarruflu ürünlerin seçilmesinin, karbon nötr bir toplumun gerçekleştirilmesine doğru ilerlemede çok önemli olduğunu belirtmektedir.

Tıpkı TEPCO gibi, birkaç küresel enerji şirketi de fazla güçten para kazanmak amacıyla Bitcoin madenciliği ekosistemine giriş yaptı. ConocoPhillips'in yakın zamanda Bakken'deki Bitcoin madencilerine mahsur kalan gazı sattığı bildirildi. Bunu yaparken, karbon emisyonu azaltılır ve Bitcoin madencileri ucuz enerjiye erişim sağlar. Benzer şekilde Exxon, fazla gazı mobil Bitcoin madenlerine yönlendirmek için Crusoe Energy Systems ile bir anlaşma yaptı.

Bu gelişme, fiyatı tekrar 20.000 $'a çekmek için BTC'ye olan güveni yeniden sağlayabilir. Öte yandan, para politikaları gibi diğer fiyat belirleyici faktörlerin piyasa üzerinde hala baskın bir etkisi olduğundan, bunun fiyat üzerinde çok az etkisi olabilir veya hiç etkisi olmayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ