Jordan Belfort; ICO

Eski Wall Street borsa komisyoncusu ve dolandırıcısı olan Jordan Belfort, ICO'ları (Initial Coin Offering) "Şimdiye kadar yaşanan en büyük dolandırıcılıktır." olarak tanımladı. (Wolf of the Wall Street filminde, Leonardo Di Caprio, filmde Jordan Belfortu canlandırmıştı.) Bir dolandırıcının böyle bir söyleme girmesi gerçekten ilginç. Aslında kendiside bir ICO yapabilirdi.

Yeni bir bağış (yada fon) toplama biçimi olan ICO, başlangıç ​​aşamasında, gelişimini finanse etmek için Bitcoin ya da Ethereum kripto para birimleri karşılığında/aracılığıyla kendi kripto paralarını değiş tokuş yada satış yapıyor. Bu paralara "Token" adı veriliyor.. Eylül ayının başlarında, bir ICO da (Merkezcil Depolama Projesi) olan Filecoin 257.000.000$ bir fon elde etti. Bir takipçiye göre, 2017'de yapılan ICOların bağış toplaması bugüne kadar 3.000.000.000$ aştı.

Financial Times'a verdiği demeçte Jordan Belfort şunları söyledi:

Bu, şimdiye kadar yaşanan en büyük dolandırıcılık, bu kadar çok kişinin yüzüne patlayacak büyük bir balon. Yaptığım her şeyden çok daha kötü bir şey.

Belfort, ICO tasarımcılarının, bir fiyat çöküşünden önce tüm tokenlarını satmadan önce yatırımcının ilgisini artırmak için saldırgan tanıtımın "pump/dump" taktiklerini izlediklerini iddia etti.

Belfort, komisyoncuların paralarını nasıl harcanacağını açıklamadan, yatırımcılardan fonlar çıkardığı 1970'li ve 80'li yılların başında, yeni şirketlerin ve şirketlerin katılımını/ilgisini gören ICO'ların heyecanını karşılaştırdı. Komisyoncular, bu ticaret "havuzları" nın çözülmeden, tek bir yatırım yapılmadan büyük ücretler kazandılar.

Belfort, Dimon'un bitcoin'i 'dolandırıcılık' olarak nitelendiren meşrulaştırma ifadesine katılan son zamanlarda kripto paralar konusunda da eleştirilerde bulundu. Wall Street'teki suçlu broker, savunma anlaşmasının bir parçası olarak 22 ay cezaevinde bulundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ