JPMorgan Chase, dünya çapında blockchain gelişimi hakkındaki yıllık raporunu yayınladı. Çoğunlukla, benimseme modellerini, kullanım örneklerini ve teknolojinin karşılaştığı zorluklara raporda yer veriliyor.

JP Morgan Bitcoin ve Blockchain Raporu Bu Gerçeğe İşaret Etti

JPMorgan Chase, dünya çapında blockchain gelişimi hakkındaki yıllık raporunu yayınladı. Çoğunlukla, benimseme modellerini, kullanım örneklerini ve teknolojinin karşılaştığı zorluklara raporda yer veriliyor.

Çok uluslu yatırım bankası olan JPMorgan Chase, klasik bankacılığın devleri arasında blockchain araştırması ve benimsenmesinin öncülerinden biridir. Analistleri, 2019 yılında blok zinciri ve kripto para biriminin yaşadığı en önemli olayları, süreçleri ve eğilimleri kapsamlı bir şekilde gözden geçirdi.

Blockchain Finansal Ana Akıma Girdi mi?

Tüm olumsuz yaklaşımlara rağmen, kripto pazarının geçen yıldan beri maruz kaldığı kapitalizasyon, JPMorgan Chase analistleri için, merkezi olmayan teknolojilerin ezici bir şekilde benimsenmesinin yılıydı, bu nedenle rapor özellikle şöyle diyor:

"2019 dijital paranın yükselişi için hatırlanacak."

Raporda hem başarılı (PAX, USDC) hem de başarısız (Libra, Petro) klasik ödeme ve havale kurumlarını kriptoyla bozma girişimlerinden bahsediliyor. Sonuçta, dünya еру özel ödeme için hazır. Bu açıklama, Asya'daki tüm nakit dışı ödemelerdeki (e-ödemeler, kartlar, mobil cüzdanlar) küresel büyüme ile kanıtlanmıştır.

Bu arada, blockchain tabanlı sistemler henüz kitlesel benimsenme yolunda çok sayıda zorluğun üstesinden gelmedi. Her şeyden önce, fiyat volatilitesi söz konusu. Raporda belirtildiği üzere, kripto devlerinin (çoğunlukla Bitcoin) volatilitesi kurumları stablecoinlere odaklıyor. Ayrıca, Bitcoin piyasa değeri ile henüz fiyatların toparlanmasıyla düzeltilmiş gerçek değeri arasındaki büyük boşluk, yatırımcıların portföylerine giden yolda bir başka engeldir.

Stablecoinler, hem kurumsal hem de devlet destekli (CBDC'ler) topluluğun ve düzenleyici kurulların gündemindedir. Piyasa, araç takımlarının onlara çok sayıda kullanım örneği sunması için umutsuz.

Stablecoinler potansiyel olarak sınır ötesi havaleler ve bankacılık öcemeleri alanında geniş bir kabul görmeye ulaşabilir. Dünyadaki birçok bankacılık kurumu kendi sabit paralarını ihraç etmek veya kurumsal paraları kullanmak istiyor.

 JPMorgan analistleri kripto benimsenmesi için bir tane daha ciddi tehdit oluşturdular. Dağıtılmış teknolojilere kuantum hesaplamaların uygulanmasıdır. DLT güvenliğini ciddi şekilde zayıflatabilir ve dramatik saldırılara izin verebilirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ