JP Morgan Asset & Wealth Management Piyasa ve Yatırım Stratejisi Başkanı Michael Cembalest, "Eye on the Market" haber bülteninin Şubat sayısında, "kripto para birimleri ve blok zincirleri için benimseme eğilimlerine, sermaye akışlarına ve kullanım du

JP Morgan Asset & Wealth Management Piyasa ve Yatırım Stratejisi Başkanı Michael Cembalest, "Eye on the Market" haber bülteninin Şubat sayısında, "kripto para birimleri ve blok zincirleri için benimseme eğilimlerine, sermaye akışlarına ve kullanım durumlarına yakından bakıyor" ,dedi.

28 sayfalık bu araştırma raporunda (“Malta Şahini” başlıklı) Cembalest, “kripto değerlerinde 25 milyar dolardan 250 milyar dolara, 2,5 trilyon dolara (şu anda 2,12 trilyon dolar) bir artış öngörmediğini” itiraf etti ve öyle olduğunu kabul etti. kripto partisine “geç”. Ayrıca, bu raporda işvereni adına değil, yalnızca kendisi adına konuştuğuna dikkat çekti.

Aşağıda bu rapordan bazı önemli noktalar verilmiştir:

“… kripto ve blockchain yatırımlarına akan tonlarca para var”

“… kripto benimsemesi yatırımcı türleri ve bölgeler arasında artıyor. Kurumsal sahiplik bugüne kadar düşük olsa da, şimdi büyüyor. Bridgewater, ~1 milyon Bitcoin'in (toplam ihraç edilen arzın yaklaşık %5'i) artık saklama aracıları aracılığıyla kurumsal yatırımcılar tarafından tutulduğunu tahmin ediyor“

“Bitcoin'in oynaklığı gülünç derecede yüksek olmaya devam ediyor ve oynaklığı genellikle hisse senedi piyasası oynaklığı arttığında yükseliyor.”

“'Bitcoin'de sabitlenen fiyatlar', 'Bitcoin'i kabul eden tüccarlardan' farklı bir anlama gelir. İkincisi yükselirken, yatırımcının Bitcoin fiyatı, mal veya hizmetlerin fiyatını fiat para birimi cinsinden yansıtacak şekilde ayarlanır ve çoğu tüccar, Bitcoin risklerini hızla korur. Bitcoin'de fiyatlandırıldığı veya doğrudan ona bağlı olduğu görünen tek öğeler….diğer kripto para birimleridir.“

“…Sınır ötesi havaleler için stablecoin kullanımı şu anda göz ardı edilebilir ancak banka hesaplarına geleneksel kanalların genellikle daha yüksek maliyetlerinin verildiği kişiler tarafından (bunlara izin veren ülkelerde) artmaya hazır görünüyor.”

“Stablecoinler genellikle “yedek varlıklar” tarafından destekleniyor olarak tanımlanır. Ancak, stablecoin rezerv varlıklarının bileşimine ilişkin herhangi bir standart yok ve kamuya açık hale getirilen bilgiler içerik veya sıklık açısından tutarlı değil.”

“Şu anda DeFi faaliyetlerinde yaklaşık 100 milyar dolar “kilitli” var. Bu, DeFi uygulamalarında yatırılan kripto teminat miktarını ifade eder; bu önlem, çifte sayma ve kaldıraç nedeniyle kusurludur.“

“NFT pazarının bir Aşil topuğu: Bitcoin sahipliğinin son derece yoğun olması gibi, aynı şey NFT sanat pazarı için de geçerlidir. SuperRare NFT sanat platformuyla ilgili bir araştırma, eserlerinin çoğuna yalnızca dört koleksiyonerin sahip olduğunu ve aralarında yalnızca üç derecelik bir ayrım olduğunu ve topladıkları 16.000 sanat eseri olduğunu ortaya çıkardı.”

"Goldman, JP Morgan, Morgan Stanley, State Street, US Bank ve Fidelity, müşterilere kripto para birimleri, nakit ödemeli vadeli işlemler ve bunlarla bağlantılı türevler ve/veya saklama hizmetleri ticareti yapmak için araçlar sunma olanağı sunuyor veya araştırıyor. Deutsche Bank bir ticaret ve token ihraç platformu üzerinde çalışıyor ve Susquehanna müşteri tabanını Bitcoin, Ether, Bitcoin Cash ve Bitcoin vadeli işlemlerini yapıyor… Ortak payda: artan benimseme, ticaret, müşterileri tarafından riskten korunma ve borç verme.

“… blok zincirinin benimsenmesinin genellikle kripto değerlemeleriyle hiçbir ilgisi yoktur.”

Raporun sonlarına doğru Cembalest, raporun taslak halini gösterdiği blockchain ve kripto uzmanlarından aldığı eleştirilerden bazılarına değindi:

“Kripto ile ilişkili gelecekteki gelir akışları hakkında yeterli tartışma yok”

“Bu eser, 1995 yılında internetin değerini yargılamanın eşdeğeridir”

"1800'lerin elektrik savaşlarını hatırlayın"

“Çok ABD merkezli”

“Kuşaklar arası servet transferi ve değişen yatırım tercihleri tartışması yok”

“Geleceğin nasıl görünebileceği konusunda yeterince tartışma yok”

Ve son olarak, J.P. Morgan yatırım stratejisti araştırmasının sonunda vardığı sonuç şudur:

“Sonuçları ne olursa olsun bir parçam istese de satın almayacağım, çünkü bazı kripto para sahiplerinin en başından beri güvendiği şey bu. Kripto değerlemeleri ve bunlarla bağlantılı şirketler derinden sıkıntılı değerlere düşerse bir kez daha bakardım. Ancak o zamana kadar, en çok tartışılan kullanım durumları ve alım satım yaptıkları değerlemeler hala 'hayallerin yapıldığı şeyler'di."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ