Son birkaç yıldır, Bitcoin'in spot ticarete yönelik bir pazardan türevlerin egemen olduğu bir pazara dönüştüğünü gördük - BitMEX, Deribit, CME, Bakkt ve diğer kripto türev platformlarında görülen yatırımcı faaliyetleri de bu görüşü kanıtladı.

JP Morgan Raporu: Bitcoin Türevleri “Gerçek” Talep Görüyor

Son birkaç yıldır, Bitcoin'in spot ticarete yönelik bir pazardan türevlerin egemen olduğu bir pazara dönüştüğünü gördük - BitMEX, Deribit, CME, Bakkt ve diğer kripto türev platformlarında görülen yatırımcı faaliyetleri de bu görüşü kanıtladı.

Gerçekten de, BitMEX’in XBT takas geleceği üzerindeki toplam hacmi son zamanlarda 2 trilyon doları aştı ve CME her gün yüz milyonlarca dolar değerinde Bitcoin vadeli işlem kaydetti.

Türevlerdeki büyüme fark edilmedi, JP Morgan ile birlikte, yakın zamanda Bitcoin türevlerini yakından takip ettiğini ortaya koyan kapsamlı bir kripto temalı rapor yayınladı.

JP Morgan: Bitcoin Türevleri “Gerçek” Talep Görüyor

2017 ve 2018'de olsaydınız, muhtemelen ana akım medyadan gelen raporların JP Morgan’ın CEO'su Jamie Dimon'un Bitcoin'in en büyük hayranı olmadığını ortaya çıkardığını hatırlıyorsunuz; röportajlarda, küresel hükümetlerin “ezeceği” “sahtekarlık” olarak adlandırdığı kripto para birimini körükledi.

Bu düşünce JP Morgan'ın kripto para birimi ve blok zincirine girmesini, kendi Quorum blok zinciri birimini çalıştırmasını ve Bitcoin'deki gelişmeler hakkında raporlar yayınlamasını engellemedi.

JP Morgan'da “Global Research” ekibi tarafından yazılan yakın tarihli bir rapora göre, “kripto pazarlarında doğrusal olmayan kurumsal ticaret ürünlerine gerçek bir talep var”. JP Morgan, bu ticaret ürünleri aracılığıyla Bitcoin'e yönelik bu “gerçek talebin” büyük olasılıkla kurumlardan geldiğini belirtiyor.

Uzun vadeli kalma gücünü bir varlık olarak doğrulayabilen Bitcoin'in finansallaşması hakkında yapılan bu iyimser yorum, Bitcoin opsiyon işlemlerinde büyümeye referans olarak yapıldı.

Farkında olmayanlar için opsiyon işlemleri, alıcıya belirli bir tarihte belirli bir fiyattan varlık satın alma veya satma hakkı veren sözleşmelerdir. Bu türevler genellikle riskten korunmak için tüccarlar tarafından kullanılır.

Son birkaç aydır, bu sözleşmelerde, Bitcoin'e yönelik kurumsal talepteki artıştan kaynaklanan bir patlama görüldü; CME ve Bakkt müşterileri için opsiyon sözleşmeleri başlatırken, Deribit ve LedgerX için opsiyon hacmi daha da yükseldi.

JP Morgan’ın “gerçek talep” gözlemlemesi, şirketin özellikle Dimon’un kripto para birimine olan eğilimini göz önünde bulundurarak Bitcoin ticaretine gireceği anlamına geliyor.

Yine de, alanı yakından takip etmek muhtemelen kötü bir işaret değildir.

Opsiyon İşlemlerinde Büyüme Kriptoyu Nasıl Etkiler?

Bitcoin opsiyon işlemlerinin Bitcoin ile fiyat keşfini tam olarak nasıl etkilediği açık değil. Kimileri kurumların ve madencilerin daha iyi korunmasına izin verdiğini ve potansiyel olarak BTC'nin bir meta gibi hareket etmesini sağladığını söyledi; diğerleri ise opsiyon işlemlerinin sağladığı kripto para birimine artan ilginin fiyatları artırması gerektiğini savunuyor.

 Önde gelen bir analist CME'nin BTC opsiyon işlemlerinin lansmanının altcoinler için düşüş gösterebileceğini söyledi. Bu noktada, “kripto varlıklarının% 99'unun temel olarak Bitcoin'in yarı türevleri olduğunu” belirterek, tüccarlar için gerçek, düzenlenmiş türevlerin piyasaya sürülmesinin altcoinlerin hacim rakamlarında bir erozyona yol açabileceğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ