Rapora göre JP Morgan, kurum içi blockchain bölümü Quorum'u ConsenSys ile birleştirmek için görüşmelerde bulunuyor.

JPM Coin’in Yeniden Ethereum’a Yüzünü Çeviriyor

Rapora göre JP Morgan, kurum içi blockchain bölümü Quorum'u ConsenSys ile birleştirmek için görüşmelerde bulunuyor.

Raporda, “planlara aşina olan insanlar” a atıfta bulunulan raporda, mali güç ile Ethereum Kurucu Ortağı Joseph Lubin tarafından kurulan blockchain teknoloji şirketi arasındaki anlaşmanın önümüzdeki altı ay içinde açıklanacağı iddia edildi. Ancak, böyle bir anlaşmanın finansal şartları belirsizliğini koruyor.

Quorum, Ethereum platformunda kurumsal kullanım için oluşturulmuş bir “açık kaynaklı blok zincir platformu”.

“ConsenSys ile birleşme, her iki kuruluş da ethereum ile çalıştığı ve geçmişte ortak girişimlere katıldığı için en iyi yol olarak seçildi.”

ConsenSys’in Quorum ile birleşmesi, ikincisinin "yazılım bölümünü büyütmeye doğru kaymasına" olanak tanıdığını da sözlerine ekledi.

Mayıs 2019'da JP Morgan, Quorum'a güç artışı sağlamak için Microsoft Azure ile birlikte çalışmıştı. Ortaklık sayesinde, ekipler Azure bulut üzerinden yönetilen “blockchain kodu yazma ve test etme araçlarına erişebilecekler”.

Ancak burada ilginç olan, Quorum'un JP Morgan'ın dijital tokenı JPM Coin'i yayınlayacağını söylediği platform olması.

JP Morgan, Şubat 2019'da açıklanan JPM Coin'in bankanın müşterileri arasında toptan ödemelerle "dahili işlemleri" yerine getirmek için kullanılacağını belirtti. Blockchain merkezli bu gelişme, bankanın milyar dolarlık sınır ötesi işlem uzlaştırma süreçlerini kolaylaştırmayı amaçladı.

JP Morgan’ın blockchain projeleri başkanı Umar Farooq, “[Blockchain] uygulamaları açıkçası oldukça sınırsız; şirket veya kurumları içeren dağıtılmış bir defteri bulunduğunuz her şeyi kullanabilir. ” diyor.

Çekirdekler aynı zamanda “gerçek zamanlı bilgi alışverişi” sağlayan, eşler arası blok zinciri tabanlı bir bankacılık ağı olan JP Morgan’ın Bankalararası Bilgi Ağı'nı (IIN) çalıştırmak için de kullanılır.

 Söz konusu rapor IIN ve “diğer JPMorgan projeleri” üzerinde Quorum üzerinde “hiçbir etki” olmayacağını belirtirken, 2019'dan bu yana JPM Coin ile ilgili haberler soğuyor, Consensys'in bu konuda büyük bir payı olacağından emin.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ