JPMorgan stratejistlerine göre Bitcoin, koronavirüs (COVID-19) pandemisinin neden olduğu küresel ekonomik kargaşa sırasında "ilk gerçek stres testini" başarıyla geçti.

JPMorgan: Bitcoin, Mart

JPMorgan stratejistlerine göre Bitcoin, koronavirüs (COVID-19) pandemisinin neden olduğu küresel ekonomik kargaşa sırasında "ilk gerçek stres testini" başarıyla geçti.

Geçen hafta yayınlanan ve The Block tarafından elde edilen raporlarında, Joshua Younger ve Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki banka stratejistleri, bitcoin'in nadiren içsel değerden veya madencilik maliyetinden son birkaç ay içinde saptığını ve diğer geleneksel varlık sınıflarından daha iyi performans gösterdiğini kanıtladığını belirtti.

Stratejistlere göre, kripto para piyasasında likiditeye uçuşun çok az işareti vardı ve piyasa yapısı forex, hisse senetleri, hazineler ve altından daha dayanıklıydı.

Bitcoin, Mart ayında krizin zirvesi etrafında “en ciddi” likidite düşüşlerinden birini gördü, ancak bu bozulma diğer varlık sınıflarından çok daha hızlı iyileşti. Bu noktada, Bitcoin pazar derinliği 1 yıllık ortalamanın üzerindeyken, daha geleneksel varlık sınıflarındaki likidite henüz toparlanmadı ”dedi.

“Bu kripto para birimleri, Mart'ın stresinden bir varlık sınıfı olarak uzun ömürlülüğe dayanarak hayatta kaldı. Ancak fiyat eylemi, spekülasyon için bir değişim aracı veya değer deposundan daha fazla bir araç olarak kullanılmaya devam ettiğini gösteriyor.”

Stratejistler, Bitcoin'in Mart pazarı paniği sırasında güvenli bir liman varlığı olarak "dijital altın" olarak hizmet ettiğine dair "küçük kanıt" olduğunu söyledi. Bunun yerine, değerinin özkaynaklar gibi riskli varlıklarla “yüksek oranda” ilişkili olduğu görülmektedir.

Stablecoinler, JPMorgan raporunda da söz aldı. Stratejistler, Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) gibi stabilcoinlerin büyük ölçüde kargaşadan “zarar görmediğini” söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ