JPMorgan, yatırımcıların özel blok zinciri aracılığıyla çok çeşitli varlıkları teminat olarak rehin etmesine izin vereceğini söyledi.

JPMorgan, Blok Zinciri Tabanlı Teminat Ödemeleri İçin Başarılı Bir Pilot Test Yürütüyor

JPMorgan, yatırımcıların özel blok zinciri aracılığıyla çok çeşitli varlıkları teminat olarak rehin etmesine izin vereceğini söyledi. JPMorgan'ın blok zinciri ağı, kripto ekonomisinde kurumsal yatırımcıları ve merkezi olmayan finans  DeFi platformlarını birbirine bağlayan bir köprü görevi görüyor.

Geçen hafta 20 Mayıs'ta Wall Street bankacılık devi JPMorgan, kendi özel blok zinciri ağı üzerinden teminat ödemeleri için başarılı bir pilot test gerçekleştirdi. Şirketin, geleneksel finansal varlıkların ticareti için blok zinciri platformundan yararlandığı bildiriliyor.

Geçen hafta, JPMorgan'ın iki kuruluşu, BlackRock Inc. Para piyasası fon hisselerinin token temsilini, özel blok zinciri ağını kullanarak teminat olarak devretti. Bankacılık devi, bu deneyin yatırımcıların çok çeşitli varlıkları teminat olarak rehin etmesine izin vereceğini söyledi. Ayrıca piyasa çalışma saatleri dışında da kullanabilirler.

İşlem türevleri, repo ticareti ve menkul kıymet kredileri ile Blockchain tabanlı teminat yerleşimleri mümkündür. JPMorgan, bu teminat uzlaşma teklifini hisse senetlerine, sabit gelire ve diğer varlık sınıflarına genişleteceğini söyledi.

JPMorgan'ın küresel ticaret hizmetleri başkanı Ben Challice, Bloomberg ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

Elde ettiğimiz şey, teminat varlıklarının anında ve sorunsuz bir şekilde transfer edilmesidir. BlackRock bir karşı taraf olmasa da, Birinci Günden beri yoğun bir şekilde dahil oldular ve bu teknolojinin kullanımını araştırıyorlar.

JPMorgan'ın Blockchain ve Kripto iİe Deneyi

Wall Street bankacılık devi JPMorgan, son birkaç yıldır blok zinciri ve kripto alanında aktif olarak yer aldı. 2020'de bankacılık devi, Onyx Digital Assets'i (ODA) da kurdu. Ayrıca, bankanın yerel kripto JPMCoin ile yerel özel blok zinciri ağı da vardır.

JPMorgan'ın Blockchain Launch ve Onyx Digital Assets başkanı Tyrone Lobban, blok zincirinin kripto ekonomisinde kurumsal yatırımcıları ve merkezi olmayan finans  DeFi platformlarını birbirine bağlayan bir köprü görevi gördüğünü söyledi. Ekledi:

Kripto sektörü zamanla büyüdükçe, “halka açık blok zincirinde artan bir dizi finansal faaliyet olacak, bu yüzden sadece bunu desteklemekle kalmayıp aynı zamanda ilgili hizmetleri sunmaya hazır olduğumuzdan emin olmak istiyoruz” .

JPMorgan'ın blok zinciri ve ODA platformu, tokenize edilmiş sabit getirili piyasa ticareti yapmak için birkaç banka tarafından kullanılmıştır. Şimdiye kadar, blockchain platformu 300 milyar dolardan fazla repo işlemini kolaylaştırdı. Katılan en büyük bankacılık kurumlarından bazıları BNP Paribas SA ve Goldman Sachs Group Inc.

Goldman ve BlackRock gibi en büyük finans kurumlarından bazıları da geleneksel varlık sınıflarının tokenizasyonu üzerinde çalışıyor. Bu finans kuruluşları, ipotek kredileri, bankalararası ödemeler ve sınır ötesi ticaret gibi farklı kullanım durumlarında blok zincirinin kullanımını araştırıyorlar.

Bu ayın başlarında JPMorgan, kuantum hesaplamadan gelen saldırılara dayanabilecek bir blok zinciri de açıkladı. Kuantum hesaplamanın blok zinciri ağını kırma gücüne sahip olduğuna dair artan bir endişe var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ