JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, şirketinin çöken First Republic Bank'ın çoğunluğunu satın almasının ardından ABD bankacılık krizinin "hemen hemen" çözüldüğünü düşünüyor.

JPMorgan CEO’su Satın Alımın Ardından Konuştu: Durum Kötü

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, şirketinin çöken First Republic Bank'ın çoğunluğunu satın almasının ardından ABD bankacılık krizinin "hemen hemen" çözüldüğünü düşünüyor.

Kötü Durumdaki Banka Çok

CNBC'nin bildirdiğine göre Dimon, JPMorgan'ın satın alınmasından sonra yaptığı bir telefon görüşmesinde analistlere "bu şekilde kötü duruma düşen çok fazla banka var" dedi.

First Republic'in hisseleri, müşterilerin Mart ayında bankadan 100 milyar dolar değerindeki mevduatı çektiği haberlerinin ortasında geçen hafta birkaç saat içinde %50 değer kaybetti. New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), aşırı volatilite nedeniyle bankanın hisselerinin geçtiğimiz Çarşamba günü beş kez işlem görmesini durdurdu.

California Mali Koruma ve Yenilik Departmanı (DFPI) Pazartesi günü First Republic'i kapattı ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), hemen JPMorgan Chase'e bankayı satmadan önce finans kuruluşunun kontrolünü kısa bir süreliğine devraldı.

Bir basın açıklamasında JPM, hem sigortalı hem de sigortasız yaklaşık 173 milyar dolar değerinde kredi, 30 milyar dolar değerinde menkul kıymet ve 92 milyar dolar değerinde mevduat aldığını söyledi.

Satın almayla ilgili olarak Dimon şunları söylüyor:

 "Hükümetimiz bizi ve diğerlerini adım atmaya davet etti ve biz de bu adımı attık... Bu satın alma genel olarak şirketimize mütevazı bir şekilde fayda sağlıyor. Hissedarlar için kazanç sağlıyor, servet stratejimizi daha da geliştirmeye yardımcı oluyor ve mevcut franchise'ımızı tamamlıyor."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ