JPMorgan Başkanı Jamie Dimon, resesyondan daha kötü bir şeyin olma ihtimalinin yüzde 20-30 olduğunu söyledi.

JPMorgan, Durgunluktan Daha Kötü Bir Şey Öngörüyor, Bitcoin ve Kripto İçin Ne Anlama Geliyor?

JPMorgan Başkanı Jamie Dimon, resesyondan daha kötü bir şeyin olma ihtimalinin yüzde 20-30 olduğunu söyledi. BTC fiyatı, 200 haftalık hareketli ortalamanın  WMA kritik desteğinin altına düşerek geçen hafta yüzde 12'den fazlasını düzeltti.

Wall Street bankacılık devi JPMorgan, yatırımcıları resesyondan daha kötü bir şeyin yolda olabileceği konusunda uyardı. Uyarı, geçen hafta müşterilerle yaptığı bir konferans görüşmesi sırasında JPMorgan başkanı Jamie Dimon'dan geldi.

Bankanın müşterileriyle konuşan JPMorgan CEO'su, ileride fırtına bulutları olduğunu söyledi. ABD ekonomisindeki bazı mevcut makroekonomik rüzgarlara atıfta bulunan Jamie Dimon, durgunluktan daha kötü bir şeyin şansının yüzde 20-30 olduğuna inanıyor. Federal Rezerv faiz oranlarını çok hızlı yükseltirse, ciddi bir durgunluk ihtimali gerçekleşebilir.

Jamie Dimon, argümanlarını makroekonomik görünüm ve niceliksel sıkılaştırmaya dayandırıyor. JPMorgan CEO'su şunları söyledi:

Orada ne var? Fırtına bulutları var. Oranlar, QT, petrol, Ukrayna, savaş, Çin. Oran koymak zorunda kalırsam: yumuşak iniş %10. Daha sert iniş, hafif durgunluk, %20, %30. Daha sert durgunluk, %20, %30. Ve belki %20 ila %30 arasında daha kötü bir şey. 'İşte tek nokta tahminim' demek kötü bir hatadır.

Bu yılın başlarında, Haziran 2022'de Jamie Dimon'da benzer bir uyarı vardı. “Ekonomik bir kasırgaya” hazır olun” dedi. Onun referansı, ABD'nin karşı karşıya olduğu ve Federal Rezerv tarafından şahin bir duruşa yol açabilecek yükselen enflasyon oranlarıydı. Dünya Bankası Başkanı David Malpass da Dimon'unkine benzer görüşlere sahip. Malpas dedi ki:

Dünya ekonomisi yine tehlikede. Aynı zamanda yüksek enflasyon ve yavaş büyüme ile karşı karşıyadır. Küresel bir durgunluk önlense bile, büyük arz artışları harekete geçirilmedikçe, stagflasyonun acısı birkaç yıl devam edebilir.

Bitcoin Patlaması

Geçen hafta boyunca, Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası bir kez daha satış baskısı altına girdi. Haftalık grafikte, Bitcoin, basın saatinden itibaren 21.000 $ seviyelerinin altına %12'den fazla düştü. Bitcoin, ABD hisse senedi piyasası ile daha büyük bir korelasyona sahip olduğundan, Wall Street'teki herhangi bir düşüşün Bitcoin'i eşit şekilde etkilemesi muhtemeldir. Bu ayrıca tüm kripto piyasası üzerinde bir yayılma etkisine yol açacaktır.

Aynı zamanda, Satoshi Caddesi, Bitcoin'in bir sonraki nereye gideceği konusunda bölünmüş durumda. BTC'deki son fiyat düzeltmesi, fiyatını bir kez daha 200 haftalık hareketli ortalamanın  WMA altına getirdi. Bu, Bitcoin boğalarının son rallide güç kaybettiğini gösteriyor. Oanda'nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam şöyle yazıyor:

Onu 25.000 dolara geri getiren ralli önemli bir ivme kaybetti ve bu, Bitcoin'in fiyatı üzerinde daha fazla ağırlık oluşturmaya başlayabilir. “22.500 doların altındaki bir hareket, rallinin şimdilik yolunda gittiğini gösterebilir.

Bazı analistler, bir durgunluk durumunda BTC'nin muhtemelen 10.000 dolara kadar düşebileceğini bekliyorlar. Bu, mevcut fiyat seviyelerinden yüzde 50 daha düzeltme anlamına geliyor. Galaxy Digital CEO'su Mike Novogratz'a göre, piyasaya kurumsal katılım eksikliği de var.

Öte yandan Skybridge Capital'in CEO'su Anthony Scaramucci, Bitcoin için uzun vadeli bir boğa vakası belirledi. Scaramucci geçtiğimiz günlerde Bitcoin'in önümüzdeki altı yıl içinde 300.000 $ seviyelerine ulaşabileceğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ