ABD Merkez Bankası'nın Çarşamba günkü toplantısında federal fon oranını yükseltmesi bekleniyor ve JPMorgan ekonomisti Michael Feroli, yükselen enflasyonun Fed'i oranı 75 baz puan (bps) artırmaya iteceğine inanıyor.

Geçen hafta, CME Group verileri, piyasanın ABD'nin bu ay 50 baz puanlık bir faiz artışı göreceğini %95 olasılıkla fiyatladığını gösterdi. Bazıları şahin bir Fed beklerken, bazıları piyasalar kötüleşirse ABD merkez bankasının güvercin gibi davranabileceğine inanıyor.

Küresel Piyasalar Titreyerek Fed'in Bir Sonraki Faiz Artışına Odaklandı — JPMorgan Economisti 75 Baz Puanlık Bir Artış Bekliyor

Büyük ABD hisse senedi endeksleri ve kripto para piyasaları Pazartesi günü, uzun zamandır haftaya en kanlı başlangıçlardan birini yaptı ve önemli ölçüde düştü. CNBC'den Scott Schnipper Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "S&P Dow Jones Endekslerine göre S&P 500 şu anda resmi bir ayı piyasasında" dedi.

Altın ve gümüş gibi değerli metaller de değer kaybederken altının ons fiyatı %2.67 ve gümüş %3.58 düştü. Tüm kripto ekonomisi Pazartesi günü gün boyunca %18 kaybetti ve BTC 21 bin doların altına düştü. Şu anda tüm gözler, Federal Rezerv Sistemi üyelerinin federal fon oranını artırmasının beklendiği yaklaşan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında.

13 Haziran 2022 Pazartesi günü 22:15'te (ET) BTC /USD 5 dakikalık grafik

Orta düzeyde artışlar 25 ila 50 bps arasında olabilir. Fed, bir sonraki toplantıda 75 ila 100 bps'ye kadar çıkabilir ve bazıları 75 baz puanın kartlar arasında olduğunu tahmin ediyor. Geçen hafta, CME Group verileri, piyasanın Fed'in gösterge oranını 50 baz puan artıracağının %95 olasılıkla fiyatlandığını göstermişti . Ancak, JPMorgan ekonomisti Michael Feroli, 75 baz puanlık bir artışın geleceğini ve 100 baz puanlık bir artışın da mümkün olduğunu düşünüyor.

Feroli Pazartesi günü müşterilerine verdiği bir notta, "uzun vadeli enflasyon beklentilerindeki şaşırtıcı artışın" Çarşamba günü Fed'i oranı 75 baz puan artırmaya itebileceğini söyledi. Feroli, "Gerçek sürprizin 100 baz puanlık bir artış olup olmadığını merak edebilir, bunun önemsiz bir risk olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Goldman Sachs Ekonomistleri 75 baz puanlık Bir Artış Öngörüyor — JPMorgan Stratejisti Marko Kolanovic, Güvercin Sürprizinin Olabileceğini Düşünüyor

Goldman Sachs ekonomistleri , FOMC toplantısında muhtemelen 75 baz puanlık bir artışın açıklanacağına inandıkları için Feroli ile aynı fikirde. Goldman ekonomistleri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Fed tahminimiz Haziran ve Temmuz aylarında 75 baz puanlık artışları içerecek şekilde revize ediliyor" dedi.

Goldman Sachs analistlerinin yatırımcılara notu şunları ekliyor:

2023'te iki faiz artışının %3,75-4'e, ardından 2024'te bir faiz indiriminin %3,5-3,75'e çıkmasını bekliyoruz. Eylül'de 50 baz puanlık bir artış ve ardından %3,25-3,5'lik sabit bir terminal oranı için Kasım ve Aralık aylarında 25 baz puanlık artışlar bekliyoruz. Medyan noktanın 2022 sonunda %3,25-3,5 arasını göstermesini bekliyoruz.

Bu arada, Feroli'nin 75 baz puanlık tahminine rağmen, JPMorgan'dan Marko Kolanoviç basına ABD'nin büyük olasılıkla bir resesyondan kaçınacağını söyledi. JPMorgan Chase & Co.'nun stratejisti, tahvil piyasaları ve hisse senedi piyasalarındaki çılgınlık nedeniyle Fed'in ileriye dönük olarak güvercin hareketn edebileceğini açıkladı.

Kolanoviç'in müşterilere Pazartesi günü ayrıntılı olarak verdiği notta, "Cuma gününün getirilerde artışa yol açan güçlü TÜFE baskısı ve hafta sonu kripto satışları, yatırımcı hissiyatına ağırlık veriyor ve piyasayı aşağı çekiyor" dedi . JPMorgan stratejisti, "Ancak, faiz oranlarının yeniden fiyatlandırılmasının çok ileri gittiğine ve Fed'in şu anda eğride fiyatlanan şeye göre güvercin gibi sürpriz yapacağına inanıyoruz" diye ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ