JPMorgan Chase ekonomistleri, ikinci çeyrek ABD GSYİH tahminlerini % 40 düşüşle revize etti. ABD'deki en büyük bankadan daha önce yapılan tahminler% 25 düşüş e işaret ediyordu.

JPMorgan Ekonomistleri İkinci Çeyrekteki Daralma Beklentisini Açıkladı

JPMorgan Chase ekonomistleri, ikinci çeyrek ABD GSYİH tahminlerini % 40 düşüşle revize etti. ABD'deki en büyük bankadan daha önce yapılan tahminler% 25 düşüş e işaret ediyordu.

Ayrıca ekonomist ekip, Nisan ayında işsizliğin % 20'ye çıkacağını ileri sürdü. Bu rakam iş kayıplarını 25 milyona çıkaracak. Rakamlar COVID-19'a bağlı ekonomik daralmanın devam ettiğini göstermektedir.

Mevcut ekonomik iklimi değerlendirmenin ve gelecekteki etkileri tahmin etmenin karmaşıklığı önemini korumaktadır. Ekibin raporu, talebe ilk odaklanmalarının bir önceki % 25 tahminine yol açtığını gösteriyor.

Ancak ekip, barınakların ev siparişlerindeki etkisini değerlendirmeye devam ettikçe, arz tarafı da bir faktör haline geldi. Azalan çalışma saatleri, emeğin üretiminde ve verimliliğinde önemli bir düşüş yarattı.

Piyasa tepkilerini değerlendirmenin önceki yolları, mevcut krize ilişkin içgörü sunamamaktadır. Onların yerine yeni yöntemler değerlendirilmelidir. Rapora göre:

“Son birkaç haftadır tahminciler bir sisin içinde çalışıyorlar. Savaş sonrası veriler üzerine eğitilmiş ekonomik modeller bariz sınırlamalar ile karşı karşıyadır. Onların yerine, bakış açısını ele almak için farklı yollara geri döndük. ”

Umut Işığı

Bu istatistikler korkunç görünse de, ekip 2020'nin ikinci yarısının toparlanma sürecine başlayacağını belirtti. GSYH'da sırasıyla üçüncü çeyrek ve dördüncü çeyrek artışlarını sırasıyla % 23 ve% 13 öngörüyorlar.

Ekonomik kapanma, diğer piyasa koşullarından ziyade yaygın kilitlenmelerle tetiklendiğinden, ekip nispeten hızlı bir toparlanma görüyor. Emirler kaldırıldıktan ve çalışanlar kalan işlere dönünce ekonomi iyileşmeye başlayabilir. Ekonomik teşvik paketinin de olumlu etkileri olabilir.

Kripto para birimi yanıtı

Genel ekonomi daraldıkça, kripto paraların fiyatları da daraldı. Bitcoin'in fiyatı Mart ayının ilk yarısında keskin bir şekilde düşerek 4.000 $ 'ın altına düştü.

 Ancak ilk daralmadan sonra, Bitcoin kısmen dengelendi. O zamandan beri fiyat 6.500 doların üzerine çıktı ve bu seviyede destek bulduğu görülüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ