JPMorgan, bankanın kanıtlanmış tek kuantum hesaplama saldırıya dayanıklı ağ olduğunu iddia ettiği bir kuantum anahtar dağıtım blok zinciri ağı üzerine araştırmayı açıkladı.

 JPMorgan, bankanın kanıtlanmış tek kuantum hesaplama saldırıya dayanıklı ağ olduğunu iddia ettiği bir kuantum anahtar dağıtım blok zinciri ağı üzerine araştırmayı açıkladı. Ağ, kullanıcıların kendilerini kuantum fiziği yasalarına dayalı herhangi bir saldırıdan kriptografi ve kuantum mekaniği aracılığıyla korumalarına olanak tanır.

Gelişmiş kuantum bilgisayarlar Bitcoin'i kırabilir ve onu destekleyen 'geçilmez' merkezi olmayan defter teknolojisine sızabilir mi? Kuantum hesaplamadaki ilerlemeler büyük bir sıçrama yaptığından, blok zinciri geliştiricilerinin çevrelerindeki konuşmalara hakim olan soru buydu. Bununla birlikte, JPMorgan'ın kuantum bilgisayarlardan gelen saldırılara dayanabilecek tek blok zinciri ağı olduğunu iddia ettiği araştırmayı açıklamasıyla, böyle bir saldırı hakkında endişelenmemize gerek olmayabilir.

Kuantum bilgisayarları, hesaplamada ileriye doğru büyük bir sıçrama sağlamak için kuantum mekaniğinin kolektif özelliklerinden faydalanabilir ve bugün kullandığımız bilgisayarlardan sonsuz derecede daha güçlüdür. CNF'nin yakın zamanda bildirdiği gibi, araştırmacılar kuantum bilgisayarların önümüzdeki on yıl içinde Bitcoin kodunu kırabileceğini tahmin ediyor.

Bunu akılda tutarak, Bitcoin geliştiricileri yaklaşmakta olan zorluğu azaltmanın bir yolunu bulmak için çok çalışıyorlar. Ve 17 Şubat tarihli bir duyuruya göre, JPMorgan onu bulmuş olabilir. Banka, "büyükşehirler için kuantum bilgisayar saldırılarına dirençli, türünün ilk örneği bir Kuantum Anahtar Dağıtımı (QKD) ağının" tam olarak uygulanabilirliğini gösterdiğini iddia etti.

JPMorgan, Toshiba America ve Yazılım Şirketi Ciena İle Ortaklık Kurdu

Üçü, QKD ağının bir sistemdeki gizli dinleyicileri anında tespit etme ve bunlara karşı savunma yeteneğini başarılı bir şekilde gösterebildi. JPMorgan, ağı, üretim sınıfı eşler arası blok zinciri ağı olan Link'i dağıtmak ve güvence altına almak için kullandığını iddia etti.

“Bu, endüstride kritik öneme sahip bir blok zinciri uygulamasını güvence altına alan QKD'nin ilk gösterimi” dedi. "Şu anda QKD, kuantum fiziği yasalarına dayalı güvenlik garantileri ile potansiyel bir kuantum hesaplama tabanlı saldırıya karşı savunduğu matematiksel olarak kanıtlanmış tek çözümdür."

JPMorgan'dan Marco Pistoia, Başarı Hakkında Şunları Söyledi

Öngörülebilir gelecekte blok zinciri ve kripto para birimi gibi teknolojilerin güvenlik ortamını değiştirecek üretim kalitesinde kuantum bilgisayarların tanıtımına hazırlanmaya devam ettiğimiz için bu çalışma önemli bir zamanda geliyor.

JPMorgan'ın kuantum hesaplamanın kripto için oluşturabileceği zorluğu teorik olarak çözen ilk kişi olması şaşırtıcı değil. Geleneksel şirketler arasında banka, sektördeki en büyük oyunculardan biridir. CNF'nin yakın zamanda bildirdiği gibi, Decentraland'da sanal bir çıkış açarak metaverse'de resmi olarak başlatılan ilk banka oldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ