JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, resesyondan "daha kötü bir şey" olasılığı da dahil olmak üzere ABD ekonomisine ilişkin tahminlerini paylaştı. Yönetici, faiz oranları, QT, petrol, Ukrayna, savaş ve Çin'e atıfta bulunarak "Fırtına bulutları var" dedi.

JPMorgan Patronu Jamie Dimon, Durgunluğun Gelebileceği ve Daha da Kötüye Gidebileceği Hakkında Uyardı

JPMorgan Başkanı Jamie Dimon'un Ekonomik Tahminleri

Yahoo Finance'in Cumartesi günü bildirdiğine göre, JPMorgan'ın başkanı ve CEO'su Jamie Dimon'un geçen hafta bir müşteri görüşmesi sırasında ABD ekonomisinin nereye gittiğine ilişkin tahminlerini paylaştığı bildirildi.

ABD ekonomisinin güçlü olduğunu, tüketicilerin bilançolarının ve işlerinin iyi durumda olduğunu belirten yönetici, tahmin yaparken “farklı düşünmek zorundasınız” diye vurguladı. JPMorgan şefi şunları anlattı: “Orada ne var? Fırtına bulutları var. Oranlar, QT, petrol, Ukrayna, savaş, Çin.”

Dimon şunları paylaştı: “Oranları koymak zorunda kalırsam: Yumuşak iniş %10. Daha sert iniş, hafif durgunluk, %20, %30.” şeklinde ekledi:

Daha sert durgunluk, %20, %30. Ve belki %20 ila %30 arasında daha kötü bir şey.

“'İşte tek nokta tahminim demek kötü bir hata” diye açıkladı.

Tahminleri, Haziran ayında ekonomik bir kasırganın “yolumuza çıkmakta” olduğu konusunda uyardığında söylediklerini yineledi. Yatırımcılara kendilerini desteklemelerini tavsiye etti.

Dimon, durgunluktan daha kötü bir ihtimal görse de, JPMorgan Chase'in Olneyville banka şubesine yaptığı son ziyarette şunları vurguladı: "Gelecek ne getirirse getirsin, JPMorgan hazırlıklıdır."

Çeşitli analistler, ABD ekonomisinin bu yıl resesyona girebileceğini tahmin ediyor. Bank of America'nın ABD ekonomi başkanı Michael Gapen Pazartesi günü Fox Business'a bu yıl hafif bir resesyon ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Federal Rezerv'in enflasyonla savaşıyla istemeden bir gerilemeyi tetiklemesini bekliyor. “Bu döngü muhtemelen hafif bir düşüşle sona eriyor… Buna nasıl geliyorum? Temelde sadece tarih. Analist, yumuşak bir iniş elde etmek gerçekten zor," dedi.

Goldman Sachs'ın ekonomisti David Mericle Pazar günkü bir müşteri notunda detaylandırıyor: “Bizim genel sonucumuz, Fed'in kontrolünün ötesindeki birkaç faktör bu yolu kolaylaştırabilir veya karmaşıklaştırabilir ve olasılıkları yükseltebilir veya düşürebilir olsa da, yumuşak bir iniş için uygun ancak zor bir yol olduğu yönünde."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ