JPMorgan ve DBS’nin yeni blok zinciri bankalar arası platformu, merkez bankası dijital para birimi projelerini tamamlamak için tasarlanmıştır.

JPMorgan ve DBS, Blockchain Sınır Ötesi Ödeme Platformunu Başlatacak

JPMorgan ve DBS’nin yeni blok zinciri bankalar arası platformu, merkez bankası dijital para birimi projelerini tamamlamak için tasarlanmıştır.

Yeni Platform

Büyük Amerikan yatırım bankası JPMorgan, küresel ödemelere ve bankalar arası işlemlere odaklanan yeni bir blok zinciri şirketi kurmak için Singapur'un en büyük bankası DBS ve devlet yatırım şirketi Temasek ile birlikte çalışıyor.

Partior olarak adlandırılan yeni firma, sınır ötesi ödemeler, ticaret işlemleri ve döviz anlaşmalarındaki mevcut aracılığı azaltmak için blok zincir teknolojisini kullanacak ve ticari banka parasını dijitalleştirecek.

JPMorgan Çarşamba günü yaptığı bir duyuruda, bu tür bir işlevselliğin, çeşitli işlem türleri için ödemelerin anında yapılmasını sağlayarak, bankaların mevcut finansal sistemdeki ödemeyle ilgili küresel zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olacağını söyledi.

Yeni platform, JPMorgan ve Temasek'in, 2017 yılında Singapur Para Otoritesi tarafından başlatılan blok zinciri tabanlı çok para birimi ödeme girişimi Project Ubin'in bir parçası olarak geçmiş çalışmalarına dayanıyor. Partior'un platformu, esas olarak Singapur merkezli hem ABD doları hem de Singapur doları cinsinden bankalar, çeşitli para birimlerinde diğer pazarlara hizmet sunumlarını genişletmeyi amaçlamaktadır.

Duyuru, platformun devam eden merkez bankası dijital para projelerini ve kullanım durumlarını tamamlamayı amaçladığını belirtti. MAS fintech başkanı Sopnendu Mohanty, Partior'un dijital para birimleriyle işlem yapmak için temel bir küresel altyapı sağladığını söyledi. "Partior'un piyasaya sürülmesi, dijital para birimleri için küresel bir dönüm noktasıdır, pilotlardan ve deneylerden ticarileştirme ve canlı olarak benimsemeye doğru bir hareketi işaret eder" dedi.

DBS CEO'su Piyush Gupta, blok zinciri teknolojisi ve akıllı sözleşmelerin, Partior'un programlanabilirlik, değişmezlik, izlenebilirlik ile dünya standartlarında bir platformda gerçek zamanlı sınır ötesi çoklu para ödemeleri, ticaret finansmanı, döviz ve DVP menkul kıymetler anlaşmalarını desteklemesini sağlayacağını belirtti.

Her üç Partior projesi katılımcısı, kripto para birimi endüstrisindeki katılımlarını pekiştiriyor. 2020'nin sonlarında DBS, yatırımcıların Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve XRP gibi öncü koinler alıp satmasına izin veren DBS Digital Exchange adlı bir kripto borsa bölümü kurdu.

JPMorgan'ın Nisan ayında Ethereum geliştiricilerini işe almaya başladığı bildirildi. Şirketin ayrıca aktif olarak yönetilen bir Bitcoin fonu başlatmaya hazırlandığı söyleniyor. Mart ayında bildirildiği üzere Temasek'in bir Bitcoin yatırımcısı olduğu iddia ediliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ