J.P. Morgan Asset Management'ın baş yatırım yetkilisi, ülkenin bankacılık sektöründeki krizin çok fazla mağdur üreteceğini belirterek bitmediğini söylüyor.

JPMorgan Yöneticisinden Çarpıcı Bankacılık Açıklaması

J.P. Morgan Asset Management'ın baş yatırım yetkilisi, ülkenin bankacılık sektöründeki krizin çok fazla mağdur üreteceğini belirterek bitmediğini söylüyor.

Yeni bir Bloomberg Television röportajında Bob Michele, bankacılık krizinin sorunlu banka First Republic ile sınırlı olmayacağını söylüyor.

Desteklerle Ayakta Duruyorlar

Michele'e göre, bölgesel bankalar iki önemli hükümet programının desteğiyle başlarını suyun üstünde tutuyorlar.

Hükümet fişi çekmeye karar verirse bu bankaların kapılarını tamamen kapatabileceğini söylüyor.

"Bence bu krizin sadece First Republic ile sınırlı olduğunu söylemek biraz saflık olur. Geri çekilip düşünürseniz, bunun asla olmaması gerekirdi. Bu, gezegendeki en yoğun şekilde düzenlenen, sermayeye dayalı endüstri olan bankacılıkta oldu. Ve bölgesel bankacılık sisteminin ABD için oldukça hayati olduğunu düşünüyorum.
Bu yüzden bunun bir kriz olduğunu düşünüyorum. Bölgesel bankaların büyük ölçüde FDIC'ye (Federal Mevduat Sigorta Kurumu) bağımlı olduğunu düşünüyorum. Ek nakit elde etmek için Federal Konut Kredisi Bankasına büyük ölçüde bağımlılar. Bu iki programın süresi dolduğunda nasıl çalışacaklarını bilmiyoruz.”
Hisseler Düşüyor

Bu haftanın başlarında, First Republic'in hisseleri, San Francisco merkezli bankanın müşterilerinin Mart ayında 100 milyar dolar değerinde mevduat çektiğine dair haberlerin patlak vermesinden sonra birkaç saat içinde %50 düştü.

ABD hükümetinin zor durumdaki bankayı kurtarması bekleniyordu, ancak bir rapor yetkililerin şu anda "kurtarma sürecine müdahale etmek istemediğini" kaydetti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ